Tesla: Selvkørende-funktion kommer i 2025

Såkaldt ”selvkørende” funktion til Tesla kommer i vores markedsområde næste år.

Tesla
Cirka 54.000 kroner (amerikanske priser) koster det at opgradere en Tesla til Full Self-Driving. Alligevel kan du ikke blive kørt på arbejde, mens du læser en bog (Foto: MereMobil.dk)

I et roadmap over kommende funktioner har Tesla afsløret, at de i første kvartal 2025 er klar med Full Self-Driving (FSD) i Europa, hvis myndighederne godkender det.

Konkret forventer Tesla en myndighedsgodkendelse til biler på markeder, hvor der køres i højre side i slutningen af første kvartal.

Her i september forventes FSD at blive klar til Tesla Cybertruck.

Tesla Roadmap 2024/2025
Roadmap fra Tesla. September 2024 til Q1 2025.

Bilen kører ikke selv

Selvom Tesla bruger ordene “Full Self-Driving”, skal det siges, at der er tale om et marketingudtryk. Bilen kommer ikke til at kunne køre dig fra Aarhus til København, mens du læser en bog.

I Teslas egne informationer om funktionen står der: “De aktuelt aktiverede Autopilot- og Full Self-Driving-funktioner kræver aktiv overvågning fra føreren og gør ikke køretøjet autonomt”. Du skal således stadig have hænderne på rattet.

Der er dog smarte funktioner i FSD som f.eks. automatisk parkering, hvor bilen selv kan parkere. Også “Smart Summon” er ret cool, hvor bilen på en parkeringsplads selv kan køre ud af båsen og køre hen, hvor du står. Dette fungerer inden for en maksimal afstand på 60 meter.

Det er også ret cool, at bilens software kan aflæse trafiksignaler, som f.eks. rødt lys i et kryds.

Det bliver ikke gratis at få adgang til de smarte funktioner. I USA kan Tesla-ejere købe FSD-softwareopdateringen for 8.000 dollars (cirka 54.000 kroner), eller de kan også betale et månedligt abonnementsgebyr på 99 dollars (670 kroner).

Hvad priserne i vores markedsområde bliver, er ukendt.

Du kan læse mere om Full Self-Driving her.

Mere til historien

Tesla Model Y er på vej til Europa i en ny version, hvor der plads til 7 personer. Læs mere her.

Zeekr 7GT scorer topkarakter i streng sikkerhedstest

Den nye Zeekr 7GT har som en af de første biler opnået de maksimale fem stjerner i Euro NCAP's nye og markant strammere 2026-test.

(mere…)
Disse biler købte danskerne i juni måned

Sidste år var Tesla næsten ved at blive ”dømt” ude, men i juni måned var Model Y atter danskernes foretrukne. 

(mere…)
Farvel til ID.4: Volkswagens storsællert genopstår som ID. Tiguan

En af danskernes absolutte favorit-elbiler står over for sin pensionering. Volkswagen er nemlig i fuld gang med at udfase produktionen af den populære ID.4 for at gøre plads til efterfølgeren ID. Tiguan.

(mere…)
Her er de 10 mest solgte biler i første halvdel af 2026

SE LISTEN: Se hvilke biler, der har været de bedst sælgende på det danske bilmarked i første halvdel af 2026. 

(mere…)
7 gode råd til ferie i elbil – sådan undgår du problemer

TIP: Her er 7 konkrete råd til dig, der tager på køreferie i elbil – fra opladning til planlægning, så turen bliver nem og uden stress.

(mere…)
Apple Wallet: Bilnøgler på vej til stort bilmærke

KORT NYT: Apple Wallet har løbende udvidet understøttelsen af digitale bilnøgler, og nu tyder det på, at et stort mærke snart får understøttelsen.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram