Nu kommer straftolden på elbiler

Der er nu givet grønt lys til EU-Kommissionen, så nu kommer straftolden på elbiler, der er produceret i Kina.

Xiaomi SU7 (Foto: Xiaomi)
Biler der er produceret i Kina pålægges nu en straftold (Foto: Xiaomi)

Vi har siden i sommer skrevet om en straftold, som var ventet ville ramme elbiler, der er produceret i Kina.

Nu har EU-Kommissionen så fået grønt lys for at pålægge en ekstra told på batteridrevne elbiler, som importeres fra Kina. Denne ekstra told er oveni den told på 10 procent, som EU i forvejen har på kinesiske elbiler.

Men nu er det altså besluttet, at der oven i kan lægges op til 35,3 procent ekstra told på elbiler produceret i Kina. 

Kinesiske elbiler vil få ekstra straftold

Siden i sommer har flere elbilsproducenter set nærmere på mulighederne for at flytte noget af produktionen til EU, så de dermed kan undgå denne straftold. 

Grunden til denne ekstratold er, at EU-Kommissionen tidligere har gennemført en undersøgelse, som viste, at Kina giver en urimelig statsstøtte til egne bilproducenter. Dette er med til at forvride markedet i EU.

Tolden kan være første skridt mod en handelskrig mellem EU og Kina. Mange frygter også, at Kina vil komme med et modsvar og lægge en øget told på europæiske produkter. Tyskland frygter, at den tyske bilindustri og økonomi vil blive ramt hårdt. 

EU-Kommissionen har dog besluttet, at der med Kinas massive statsstøtte ikke er nogen vej udenom.

Kommissionen skal nu finde ud af om den ekstra told skal pålægges i starten af november.

Findes en forhandlingsløsning med Kina, så kan ekstratolden måske undlade at blive indført. Men indtil videre har det altså ikke været muligt at opnå enighed mellem EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, og Kinas præsident Xi Jinping.

Toldsatserne er forskellige fra producent til producent. 

  • Tesla: 7,8 procent
  • BYD: 17,0 procent
  • Geely (Volvo, Polestar, Lotus, Zeekr, Smart): 18,8 procent
  • SAIC (MG, Maxus, IM): 35,3 procent
  • *Øvrige: 20,7 procent

*Øvrige inkluderer Aiways, BMW, Chery, China FAW, Dongfeng, Great Watt Motor, Leapmotor, NIO, Xpeng og Volkswagen.

Straftold på elbiler: Tesla slipper billigst

Det er uvist, hvad det vil betyde for priserne på det danske marked.

Mere til historien

Dansk Industri håber, at man kan finde en løsning, så det undgås at ende i en handelskrig mellem EU og Kina.

Læs også:
BYD vil undgå EU-told – flytter en del af produktionen

Zeekr 7GT scorer topkarakter i streng sikkerhedstest

Den nye Zeekr 7GT har som en af de første biler opnået de maksimale fem stjerner i Euro NCAP's nye og markant strammere 2026-test.

(mere…)
Disse biler købte danskerne i juni måned

Sidste år var Tesla næsten ved at blive ”dømt” ude, men i juni måned var Model Y atter danskernes foretrukne. 

(mere…)
Farvel til ID.4: Volkswagens storsællert genopstår som ID. Tiguan

En af danskernes absolutte favorit-elbiler står over for sin pensionering. Volkswagen er nemlig i fuld gang med at udfase produktionen af den populære ID.4 for at gøre plads til efterfølgeren ID. Tiguan.

(mere…)
Her er de 10 mest solgte biler i første halvdel af 2026

SE LISTEN: Se hvilke biler, der har været de bedst sælgende på det danske bilmarked i første halvdel af 2026. 

(mere…)
7 gode råd til ferie i elbil – sådan undgår du problemer

TIP: Her er 7 konkrete råd til dig, der tager på køreferie i elbil – fra opladning til planlægning, så turen bliver nem og uden stress.

(mere…)
Apple Wallet: Bilnøgler på vej til stort bilmærke

KORT NYT: Apple Wallet har løbende udvidet understøttelsen af digitale bilnøgler, og nu tyder det på, at et stort mærke snart får understøttelsen.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram