Elon Musk forbyder brug af Apple

Tesla-ejeren Elon Musk har reageret på Apples lancering af Apple Intelligence i blandt andet iPhone og iPad.

Elon Musk
Elon Musk. Foto: Tumisu/Pixabay

– Hvis Apple integrerer OpenAI i sine styresystemer, kommer brugen af Apple-produkter til at blive forbudt i mine selskaber. Det er et uacceptabelt sikkerhedsbrud.

Det er udmeldingen fra milliardæren og den administrerende direktør for elbilsproducenten Tesla, Elon Musk, ifølge nyhedsbureaet Reuters i et opslag på det sociale medie X.

Den bombastiske udmelding kommer efter Apple mandag aften dansk tid afslørede, at man lancerede kunstig intelligens (AI) i blandt andet iPhone, iPad og Macbooks.

Elon Musk tilføjer, at alle, der besøger hans selskaber, vil blive tvunget til at aflevere deres Apple-produkter.

I enheden – ikke i skyen

Med Apple Intelligence melder Apple sig ind i kapløbet om AI, hvor konkurrenter som Meta, Google og Samsung allrede har AI-integration i flere af deres produkter.

Apple Intelligence arbejder ifølge meldingerne fra præsentationen mandag aften alene på enheden. Det betyder, at der ikke hele tiden sendes data op i skyen. Apple forsikrer samtidig, at virksomheden ikke er i kontakt med de data Apple Intelligence genererer.

De nye opdateringer vil blive tilgængelige for almindelige brugere til efteråret. I første omgang er det dog ikke sikkert, at brugerne vil få adgang til AI-integrationen. Det vides ikke hvornår, det vil blive udbredt.

Ifølge konsulentfirmaet Creative Strategies er det usandsynligt, at andre virksomheder vil tage samme skridt som Elon Musk.

Apple-produkter vil blandt andet få adgang til OpenAI’s nyeste sprogmodel, GPT-4o.

Mere til historien

Her kan du se vigtige nedslag i Apples præsentation mandag aften.

Disse enheder ventes ikke at få Apples nye software

RYGTE: En liste er klar med de enheder, som ikke forventes at modtage Apples nye software.

(mere…)
Nu kan Google Drive opdatere dig om ændringer

KORT NYT: I en ny 'Catch me up'-funktion i Google Drive kan du få en opsummering af ændringer.

(mere…)
Flere iOS 26 nyheder er lækket

Selvom Apples udviklerevent først er i næste uge, skulle flere iOS 26-nyheder allerede være ude.

(mere…)
Et vildt AI-eksempel – og så på dansk

PODCAST: Hør hvor vildt et indslag, der kan skabes med AI. Mine ører var lige ved at falde af – og det er endda på dansk.

(mere…)
Følg med live: Verdens største rækkeviddetest af elbiler er i gang!

Du kan netop nu følge verdens største rækkeviddetest af elbiler.

(mere…)
Efterspurgt model af Renualt 5 kommer

Danskerne har efterspurgt en særlig variant af Renualt 5. Nu kommer den til Danmark. Se pris og detaljer her.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
6 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram