iPad får markant prisdyk

Apple har sat prisen på deres iPad (10. generation) markant ned. Prisjusteringen sker i forbindelse med introduktionen af nye iPads.

iPad 2022, 10th gen, 10,9-tommer
iPad 2022, 10th gen, 10,9-tommer har netop fået prisen sat ned (Grafik: MereMobil.dk)

Apple har netop fjernet iPad (9. generation) fra deres sortiment. En iPad, som havde en pris, hvor de fleste kunne være med og måske derfor den mest udbredte.

I samme ombæring har de sat prisen ned på deres iPad (10. generation). Tidligere havde modellen en vejledende pris på 4.499 kroner. Den nye pris er 3.299 kroner.

LÆS MERE: Apple endelig på vej med lommeregner-app til iPad

Det skal dog siges, at markedsprisen har været sådan længe og faktisk kan iPad (10. generation) findes billigere i skrivende stund end Apples vejledende pris.

Det ligner Power, Føtex og Elgiganten har en kampagne, da de alle har den til 2.888 kroner. Det er for iPad modellen med 64 GB, som kom i 2022. Du kan tjekke dagspriserne på iPad 10th gen her.

Vi anbefaler derfor, at du er opmærksom i forhold til priser, hvis du skal til at investere i en iPad. Der kan være penge at spare.

Det er fortsat muligt at købe iPad (9. generation) hos de øvrige forhandlere, men altså ikke længere hos Apple. De dagsaktuelle priser er aktuelt på omkring 2.499 kroner, ifølge Pricerunner.dk.

LÆS MERE: Denne iPad udgår

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Apple har netop præsenteret en helt ny iPad Air og en iPad Pro 2024-udgave. Du kan læse om iPad Air her.

Stor iPhone-prisstigning er måske aflyst

Det tyder på, at Apples strategi måske virker mod Donald Trump, som åbner for Apple-toldundtagelse.

(mere…)
Analytiker: Foldbar iPad er på vej tidligere end forventet

Apple har angiveligt rykket lanceringen af deres kommende foldbare iPad frem.

(mere…)
Apples smart-home kommer måske slet ikke i år

RYGTE: Den rygtede smart-home-hub kommer måske slet ikke i år.

(mere…)
Donald Trumps told har fyldt fly med iPhones

Apple har angiveligt fløjet en masse produkter fra både Indien og Kina til USA for at forsøge at undgå de nye toldsatser.

(mere…)
Apple nægter stadig bagdør til iCloud

Sagen mellem Apple og den britiske regering har taget en ny drejning.

(mere…)
Straftold kan hæve prisen på iPhones betydeligt

Trump kan være skyld i dyrere iPhones, da nye straftoldsatser kan betyde, at Apple må hæve prisen.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram