Elbiler sætter benzinsalget under pres

To ud af tre solgte biler i årets første fire måneder har el i drivlinjen.

På dette billede ses den amerikanske opfinder Thomas Edison med sin Detroit Electric Model 47. Billedet er fra 1913. (Foto: Smithsonain via Wikipedia)

Ifølge diverse opslagsværker skal man helt tilbage til 1884 for at finde den første elbil.

Det er faktisk samme årstal, som tyskeren Gottlieb Daimler fik sin første encylindrede benzinmotor til at snurre.

Set med nutidens briller, så burde de to drivlinjer nok have fulgtes ad. Som bekendt sejrede fossilbilen stort set fra start, men nu ser det ud til, at elbilen har lagt sig i overhalingsbanen.

Ikke kun sprøjtes elbiler ud på verdensmarkedet og æder markedsandele fra fossilbilerne, men nu kan analytikere konkludere, at produktionen af benzin og diesel ikke længere vil stige så meget som hidtil.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Reuters henviser til nye tal fra konsulentbureauet Wood Mackenzie. Beregningerne viser, at efterspørgslen af benzin og diesel vil øge raffinaderiernes køb af råolie til produktion af benzin med 340.000 tønder om dagen.

Det lyder måske voldsomt, men det er faktisk mere end en halvering af den vækst på tre procent, som Wood Mackenzie forudsagde så sent som sidste år. Og det er den laveste vækst siden Covid-året i 2020.

Kina, USA og Europa driver udviklingen

Wood Mackenzie peger på, at salget af af elbiler i Kina, USA og i Europa fortsætter opad. Således vil efterspørgslen efter fossilebrændstoffer falde.

Fagbladet Ingeniøren skriver, at det i den seneste rapport fra Det Internationale Energi Agentur vurderes, at salget af elbiler i 2024 vil kunne nå en markedsandel på 45 procent i Kina, 25 procent i Europa og 11 procent i USA.

Udviklingen understøttes ifølge Ingeniøren af en øget konkurrence mellem bilproducenter, et fald i batteri- og bilpriser og løbende politisk støtte til elbiler og ladeinfrastruktur.

OBS: Har du undersøgt, om du har den bedste pris på mobilabonementet? Tjek de aktuelle tilbud hos OiSTER her. Der er jo ingen grund til at betale mere end nødvendigt Annoncelink

Godt 34.000 biler med el i drivlinjen

Udviklingen i den danske bilpark er meget lig Det Internationale Energi Agenturs vurderinger.

I Danmark sælges der således stort set ingen dieselbiler, og det er ikke fordi at der så sælges flere benzindrevne biler, men fordi de rene elbiler – her i 140-året for de første biler – har sat sig på det danske bilsalg.

Således blev der ifølge De Danske Bilimportører i årets første fire måneder solgt knapt 22.000 elbiler. Dertil kommer knap 5.700 plug-in-hybrid/hybrid plus godt 7.000 såkaldte mild hybrid.

Ud af et samlet salg på 52.244 biler var salget af fossilbiler nede på 17.800 styk, mens der i de resterende 34.444 biler i højere eller mindre grad var involveret el i drivlinjen.

GÅ IKKE GLIP AF FREMTIDEN ⚡️
Tech-verdenen bevæger sig hurtigt. Vi samler de vigtigste nyheder, så du altid er foran – leveret direkte i din indbakke 4 gange om ugen.

Hold mig opdateret (gratis)


Mere til historien

Den fortsatte efterspørgsel efter elbiler har store konsekvenser i Kina. Således lægger omstillingen fra fossil til el fabrikker øde hen. Læs mere om det her

Snart slut med Android Auto på millioner af telefoner

Brugere af telefoner med Android 10 modtager nu advarsler om, at Android Auto snart holder op med at virke. Alt tyder på, at minimumskravet hæves til Android 11.

(mere…)
Kinesiske elbiler stormer frem i Danmark: Tyske giganter bløder

Kinesiske bilmærker har på rekordtid ædt sig ind på det danske bilmarked med aggressive priser og overlegen teknologi. Imens kigger den europæiske bilindustri ind i en historisk krise.

(mere…)
Vild ladeteknologi: Fyld elbilen til 70 procent på under 5 minutter

Geely har præsenteret en ny AI-drevet ladeteknologi, der sætter nye rekorder for ladehastighed. Samtidig skal kunstig intelligens forhindre overophedning og forlænge batteriets levetid.

(mere…)
Zeekr lokker med gratis strøm, forsikring og service – her fælderne

Køber du en Zeekr 7X Long Range, får du tre års strøm, forsikring og service med i prisen. Men tilbuddet kommer med en række begrænsninger, du bør kende.

(mere…)
Elbilerne buldrer frem i rekordtempo: Ny afgift truer efter nytår

Danskerne vælger elbiler i historisk stort omfang, og september satte ny rekord. Alligevel står populære modeller til at blive titusindvis af kroner dyrere fra 1. januar.

(mere…)
Opel gentænker stationcaren: Elektrisk STX Concept får premiere i Paris

Opel puster nyt liv i den klassiske stationcar med konceptbilen STX Concept. Den elektriske konceptbil byder på aktiv aerodynamik og næste generation af Opel Vizor-fronten.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram