Apple Vision Pro salget skuffer

Vision Pro fra Apple har været hypet, men salget af headsettet er yderst skuffende. Nu nedjusteres forventningerne markant.

Vision Pro
Apple præsenterede i juni 2023 deres Mixed-Reality headset Vision Pro, der kombinerer VR (Virtual Reality) med AR (Augmented Reality). Forventningerne var høje. Også for høje. Nu har Apple nedjusteret forventningerne til salget markant. (Foto: Apple)

Da Apple præsenterede deres Mixed Reality headset Vision Pro på deres årlige udviklerkonference i juni 2023 var forventningerne store. Det gik da også godt de første uger, da headsettet kom i handlen. Men så blev virkeligheden en anden.

For inden for de første 14 dage returnerede rigtigt mange købere deres headset igen.

LÆS MERE: Apple Vision Pro ejere fortryder køb – her er årsagen

Apple havde en forventning om at sælge mindst 700-800.000 enheder i år, men dette er nu nedjusteret til 400-450.000 enheder. Det skriver TechRadar.

Prisen for headsettet er også meget høj. Det koster 3.499 dollars. Hvilket uden ekstra for moms eller andet svarer til, at det vil koste lige over 24.000 danske kroner.

Apple Vision Pro ventes at blive tilgængelig i flere lande i nær fremtid og det er altså inden de bliver det, at forventningerne nedjusteres.

Det er derfor også spændende om det ender med, at Apple sætter prisen på headsettet ned. Konkurrenten Meta Quest 3 koster cirka en femtedel af Apple Vision Pro.

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Apple har netop sendt invitationerne ud til en onlineevent, der vil finde sted den 7. maj 2024. Her forventes det, at Apple præsenterer nye iPads og tilbehør til disse.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Apple iPod fylder 25 år: Begyndte med 1.000 sange i lommen

Det er 25 år siden, Steve Jobs præsenterede den første iPod. Selvom modtagelsen var blandet, endte musikafspilleren med at bane vejen for Apples massive succes.

(mere…)
iPhone Duo 2 kan løse en af forgængerens største mangler

RYGTE: Apple tester prototyper af iPhone Duo 2 med Face ID under yderskærmen. Selskabet overvejer også en større indvendig skærm, men intet er endeligt besluttet.

(mere…)
MacBook Neo holder Apple oppe i et presset pc-marked

Det globale pc-marked bløder, men Apple vinder markedsandele. En ny rapport peger på MacBook Neo som en vigtig årsag til, at Apple klarer sig bedre end de fleste konkurrenter.

(mere…)
iPhone Duo lander i Danmark i dag – men den kan være svær at få fat på

Apples første foldbare smartphone har officiel salgsstart i Danmark den 23. oktober. Prisen starter ved 17.999 kroner, men de første lagre blev hurtigt tømt under forudbestillingen.

(mere…)
Markant stigning: Salget af foldbare skærme vokser 44 procent

Efter en nedgang sidste år forventes markedet for foldbare skærme at vokse markant i 2026. Særligt de brede modeller trækker læsset.

(mere…)
Rygte: iPad mini 8 får OLED-skærm og stor AI-opgradering

Apple forventes at præsentere en ny iPad mini i næste uge. Den byder angiveligt på en OLED-skærm, vandtæthed og en kraftig A20 Pro-processor.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram