Told på kinesiske elbiler kan komme med tilbagevirkende kraft

En ny EU-told på elbiler, som er produceret i Kina, er angiveligt på vej – og måske den bliver med tilbagevirkende kraft.  

en bil på vejen
Der kom mere end en halv million nye elbiler i EU fra januar til maj. Det er en stigning på 50,5 procent sammenlignet med sidste år. På billedet ses en Volkswagen, som er produceret i EU og dermed ikke vil blive pålagt højere told. Foto: De Danske Bilimportører

EU-Kommissionen skulle angiveligt undersøge om der skal told på elbiler, der er produceret i Kina. Undersøgelsen skal fastslå om kinesiske bilproducenter konkurrerer på lige vilkår mod de europæiske.

Først i november ventes undersøgelsen afsluttet. Men EU kan indføre en midlertidig told allerede i juli måned. Det skriver Reuters.

LÆS MERE: Kineserne kan blive tvunget til at sætte prisen på elbiler op

Skal man tro Reuters, så vil EU dog allerede nu begynde toldregistrering af kinesiske elbiler, så de eventuelt kan pålægges toldsatser med tilbagevirkende kraft. Toldsatsen ventes måske at blive sat op til 20-25 procent fra de nuværende 10 procent. Det kan dermed betyde mærkbare prisstigninger på de kinesiske elbiler.

Importen af kinesiske elbiler er vokset enormt de seneste år og gået fra otte procent af det europæiske marked i 2023, mens det forventes at være fordoblet i 2025 og nå omkring 15 procent af markedet.

LÆS MERE: Skal, skal ikke: Er prisfesten på elbiler stoppet?

Det bliver spændende at se om det kun gælder kinesiske producenter eller det også vil gælde de producenter, som får produceret deres biler i Kina.

Du kan se dokumentet, som EU gør klar til registrering af kinesiske elbiler her.

Elbils-markedet har været “frem og tilbage” med priser det seneste år og det tyder altså ikke på, at det er slut endnu.

Mere til historien

Apple har droppet deres planer om, at udvikle en elbil – mens konkurrenten Xiaomi har fremvist deres bud på en til Mobile World Congress 2024.

Prøvekør en elbil og behold den natten over

En ny kampagne er klar lader dig beholde en elbil natten over, hvis du ønsker at prøvekøre lidt længere tid.

(mere…)
Disse elbiler er faldet i pris ved årsskiftet

Der har været justeringer på elbils-priserne hen over julen, hvor de fleste forhandlere har gjort klar til januar-salget. 

(mere…)
BYD på vej med Atto 2 

Vi har tidligere skrevet, at BYD var på vej med en ny model på det danske marked. Nu løfter de sløret for BYD Atto 2. 

(mere…)
Renault 5 snupper titlen!

For andet år i træk løber Renault med den prestigefyldte pris Car of the Year 2025. I år er det Renault 5, som er i førertrøjen.

(mere…)
Tesla Model Y (Juniper) er lanceret

Den længe ventede nye faceliftede version af Tesla Model Y, der har været kendt under navnet Juniper, er nu lanceret. 

(mere…)
Xpeng X9 ankommet til Singapore Motorshow 2025

Xpeng X9 er annonceret på den store messe, Singapore Motorshow 2025.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram