Dansk storimportør af kinesiske biler hugger bremsen i

Den varslede EU-forhøjelse af toldsatsen for elbiler stopper nu import af kinesisk mærke til det danske marked.

en elbil
Den danske importør af kinesiske elbiler, K.W. Bruun Import A/S, venter med, at hente mærket Seres til Danmark. (Foto: Seres/PR)

Den danske storimportør af kinesiske elbiler, K.W. Bruun Import A/S i Glostrup, har trykket på stop-knappen.

Koncernen har på grund af den varslede EU-forhøjelse af toldsatsen for elbiler produceret i Kina sat importen af mærket Seres i venteposition.

EU har planer om senere på året, at øge toldsatsen på de kinesiske elbiler. Hvor meget det drejer sig om er endnu ikke afgjort, men toldsatsen vurderes til, at blive sat op fra de nuværende 10 procent til mellem 20 og 25 procent.

Det betyder, ifølge Rune Thyge Johansen, analytiker i Danske Bank, at elbiler fra Kina til en pris på 250.000 kroner i Danmark vil stige med mellem 10.000 og 30.000 kroner.

– “I lyset af den aktuelle udmelding fra EU-kommissionen, har vi besluttet lige at trække vejret, inden vi fortsætter vores kinesiske aktiviteter. Vi sætter således den planlagte introduktion af Seres og andre potentielle, nye kinesiske mærker og modeller på pause,” udtaler K.W. Bruun Imports pressechef, Hanne Langsig Sørensen, ifølge Bil Magasinet.

Det er også usikkert, hvornår – og om – toldsatsen justeres. Beslutningen ventes at blive meldt ud til efteråret.

GÅ IKKE GLIP AF FREMTIDEN ⚡️
Tech-verdenen bevæger sig hurtigt. Vi samler de vigtigste nyheder, så du altid er foran – leveret direkte i din indbakke 4 gange om ugen.

Hold mig opdateret (gratis)


Mere om historien

En EU-forhøjelse af toldsatsen for elbiler produceret i Kina kan koste de danske købere dyrt. Læs mere om det her

Volkswagen genopliver GTI-ikonet på el: Her er ID.3 GTI

Volkswagen genopliver det legendariske GTI-navn med 326 hk, over 600 km rækkevidde og en dansk pris under GTX-forgængeren. Se alle detaljer og prisen her.

(mere…)
Kæmpe opgradering til BMW Maps: Viser præcis, hvad bilen ”ser” i ny 3D-visning

Fra oktober viser BMW Maps ikke bare vej – systemet smelter rutevejledning og aktive førerassistenter sammen i ét skærmbillede, så du præcis kan se, hvad bilen foretager sig. Læs detaljerne her.

(mere…)
Leapmotor B05 scorer fem stjerner i Euro NCAP

Elbilen Leapmotor B05 scorer de maksimale fem stjerner i Euro NCAP med fejlfri 100 procent i de krævende sidekollisionstests. Se testresultaterne her.

(mere…)
Volvo opgraderer EX40 og EC40 – nyt design, Google Gemini og stærkere sikkerhed

Volvo er klar med opdaterede versioner af EX40- og EC40-modellerne, som opdateres med nydesignet front, ny sensorplatform og Google Gemini i den nye 11,2-tommer skærm. Se alle nyhederne her.

(mere…)
Volkswagen viser elbil, der kører over 1.200 km med ét ladestop

Volkswagen Mission Efficiency kører over 1.200 km med ét ladestop og bruger kun 6,89 kWh pr. 100 km. Samtidig har prototypen rekordlav luftmodstand og bruger din smartphone som infotainmentskærm.

(mere…)
Benzinpriser mod 20 kroner: Danskerne kigger mod elbiler

Benzin- og dieselpriserne nærmer sig 20 kroner literen, mens flere danskere kigger mod elbiler for at holde transportudgifterne nede.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram