Kameratest dumper Samsungs nye topmodel

Kameraet i Samsung Galaxy S24 Ultra er ikke ”all that”, det er konklusionen i en stor kameratest.

Samsung Galaxy S24 Ultra, kamera
Samsung Galaxy S24 Ultra har ikke det bedste kamera, lyder det i en stor kameratest (Foto: MereMobil.dk)

Ser man isoleret på hitlisten, er Samsungs nye topkamera dårligere end kameraet i iPhone 15 og kun marginalt bedre end i iPhone 13 Pro Max.

Det er kameraeksperterne hos DXOmark, der kaster en skrap dom over kameraet i Galaxy S24 Ultra.

Hvis man læser testresultaterne nøje, roses kameraet ellers for at tage “levende billeder med god lysstyrke under alle forhold – både på foto og video – når indholdet ses på en HDR-skærm”.

Kameraet er også præcist i forhold til eksponeringen, også ved lowlight-fotografering. Der er desuden positive ord om en neutral hvidbalance og præcise farver i de fleste testscenarier.

Mange detaljer samt rigtig gode portrætbilleder

Når lyset er godt, er detaljerigdommen i billederne god, og kameraet er desuden god til at kontrollere støjen i kraftig belysning. Ved portrætfotografering er billedet ret præcist og i øvrigt mere præcist end på iPhone 15 Pro Max.

Det lyder jo meget godt, men så lyder det fra DXOmark, at der er støj i skyggeområder på billederne samt i hjørnerne og ved lowlight-video.

Videooptageren får minuspoint for ikke at være hurtig nok til at ændre fokus.

Det værste er nok, at der er mærkbar pause mellem trykket på udløseren og hvornår billedet rent faktisk bliver taget. Det er det, som hedder “shutter lag”.

Jeg ved ikke, hvilken softwareversion DXOmark har udført deres tests på, men jeg mener bestemt at opleve zero-shutter-lag på min testmodel – eller i hvert fald så tæt på, at jeg ikke reelt opdager det.

Du kan nærlæse kameratesten her.

KAMERAHITLISTEN

  1. iPhone 15 Pro / 15 Pro Max (154 point)
  2. Google Pixel 8 Pro (153 point)
  3. Google Pixel 8 (148 point)
  4. Google Pixel 7 Pro (147 point)
  5. iPhone 14 / 14 Pro Max (146 point)
  6. iPhone 15 / 15 Plus (145 point)
  7. Samsung Galaxy S24 Ultra (144 point)
  8. Google Pixel 7 / Samsung Galaxy S23 Ultra (140 point)
  9. Xiaomi 13 Pro (136 point)
  10. Samsung Galaxy S22 Ultra (135 point)

Kilde: DXOmark, 8. februar 2024. Listen er sorteret efter telefonmodeller, der er tilgængelige i Danmark.

Kan man regne med testen?

Når jeg indimellem henviser til DXOmark som testkilde på kameraer, så spørger mange, om man kan regne med resultaterne.

Mit udgangspunkt er, at det kan man! Gennem tiden har jeg ikke oplevet stor kritik af DXOmark. Kritikken skal måske findes i deres testmetode, der bedst kan beskrives som en laboratorietest.

DXOmark forholder sig til billederne ud fra et ensartet testmiljø, hvor billederne tages under kontrollerede forhold.

Her skal vi huske, at der er forskel på en nørdet teknisk gennemgang af billederne og det resultat, man som mobilkøber forventer. Det teknisk set mest præcise billede er jo ikke nødvendigvis det, som slutbrugerne oplever som “det bedste”.

Jeg har nu brugt Samsung Galaxy S24 Ultra et stykke tid, og overordnet set er jeg temmelig tilfreds med billederne og videoerne. Der, hvor jeg synes, at Ultra-modellerne udmærker sig, er ved den store værktøjskasse og muligheder, som de mange linser giver.

Her kan du læse testen af S24 Ultra. Se også videotesten herunder. Hør desuden min podcastepisode om S24 Ultra.

Se flere techvideoer på dansk – følg gratis vores YouTube kanal

Mere til historien

OnePlus samarbejder tæt med Hasselblad. Trods det endte OnePlus 11 i januar 2023 med 127 point i DXOmark-testen og er i dag på 55. pladsen. At en telefon har et kamerabrands navn på kassen, er ikke det samme som, at du får det bedste kamera.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
10 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Sikkerhedsforsker: Samsung-tv analyserer lyd og billeder til reklamer

En sikkerhedsforsker hævder at have fundet omfattende sporing i et Samsung-tv fra 2025. Samsung bekræfter generel indsamling af seerhistorik, men har ikke kommenteret forskerens påstande.

(mere…)
Ny AI-funktion i Samsung-ure afslører graden af din søvnapnø

En ny AI-funktion analyserer vejrtrækningsforstyrrelser under søvnen og opdeler resultaterne i tre niveauer. Danmark er foreløbig ikke med i udrulningen.

(mere…)
Samsungs Fold8-salg vokser 45 procent – men tallet har et twist

Galaxy Z Fold8 og Fold8 Ultra har tilsammen solgt 45 procent bedre end Fold7 i Europa. Samsung sammenligner dog to nye modeller med én forgænger.

(mere…)
Mobilsalget styrtdykker: Samsung bløder trods førsteplads

Samsung tog 23 procent af markedet, selvom virksomheden leverede færre telefoner end sidste år. Bag førstepladsen gemmer der sig et forventet milliardunderskud.

(mere…)
Flere rygter om kameraet på Galaxy S27-modellerne

RYGTE: Samsung Galaxy S27 og S27 Plus får muligvis ikke helt den store kameraopgradering, som først var ventet.

(mere…)
73 procent er enige: Tv’et skal fylde mindre i stuen

Mange danskerne mener, at tv’et skal fylde mindst muligt i indretningen eller passe naturligt ind. Producenterne svarer igen med kunsttilstand, refleksfri skærme og færre synlige kabler.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram