Igen! Igen! Viaplay sætter prisen op

For anden gang i år sætter Viaplay prisen op. Det sker i dag.

Viaplay
Det bliver igen dyrere at se tv (Grafik: MereMobil.dk / Viaplay)

Det bliver kun dyrere at være medieforbruger. Der ses prisstigninger over hele linjen hos streamingudbyderne.

I dag (21. december 2023) er abonnementet Viaplay Film & Serier steget til 149 kroner om måneden. Det er 20 kroner ekstra hver måned, skriver Ekstra Bladet.

Den seneste prisstigning var i januar, hvor Viaplay Film & Serier fik ti kroner mere oven i hatten og endte dermed på 129 kroner om måneden.

Viaplay lægger skylden for stigningerne over på investeringerne i danske produktioner som f.eks. ”Robinson Ekspeditionen”, ”’Paradise Hotel’, ”Luksusfælden” og ”All Exclusive”, skriver EB.

Viaplay varsler desuden et nyt program med Anders Breinholt i starten af det nye år.

Prisstigningen gælder fra i den for nye kunder, mens nuværende kunder får prisstigningen den 22. januar 2024.


BLIV OPDATERET GRATIS: 4 gange om ugen udsendes nyhedsbrevet ‘Kaffepause ☕️ med tech‘. Tilmeld dig her – frameld når du har lyst. Alle nye følgere modtager som tak vores skræddersyede liste med 10 af de bedste guides og tips til mobilen.

Mere til historien

I august skrev vi, at sportskunderne hos TV 3 Play og Viaplay også skal forvente prisstigninger.

Spotify: Når 300 millioner betalende brugere

Trods udfordringer med tekniske nedbrud og AI-støj på platformen buldrer Spotify fremad. Streamingtjenesten sidder nu tungt på tronen med tre gange så mange betalende abonnenter som Apple Music.

(mere…)
Disney+: 4K og HDR kommer tilbage på udvalgte enheder

Disney+ har fundet en alternativ teknisk løsning, der igen giver 4K UHD og HDR på udvalgte Android TV-enheder i Danmark. Apple TV og nyere Samsung TV mangler dog stadig understøttelse.

(mere…)
Disney+ fjerner 4K og HDR i Danmark

Disney+ har midlertidigt fjernet 4K- og HDR-understøttelse fra deres abonnement i Danmark grundet en ny retskendelse.

(mere…)
HBO Max vil bruge bringe TikTok-lignende tiltag

HBO Max er på vej med en ny funktion, der skal hjælpe brugerne med at opdage nyt indhold ved hjælp af TikTok-metoder.

(mere…)
Spotify får sin egen AI-assistent

Spotify er i gang med at udrulle en ny chatbot-lignende funktion, hvor du kan snakke med en AI om musikønsker.

(mere…)
Netflix skærper kontrollen – hver profil får eget login

Netflix er i gang med at udrulle et krav om unik email til hver profil, hvilket kan få betydning for kontodeling og brug i husstanden.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram