Tæt på 90 procent af amerikanske teenagere har en iPhone

En ny undersøgelse viser, at størstedelen af de amerikanske teenagere har valgt iPhone, som deres mobil.

iPhone 15 Pro Max
iPhone 15 Pro Max er den nyeste topmodel fra Apple (Foto: MereMobil.dk)

Selvom Android er det mest udbredte styresystem på verdensplan, når det kommer til smartphones, så er det langt fra det, som de amerikanske teenagere vælger. Det viser en ny undersøgelse fra Piper Sandler.

Ifølge undersøgelsen har 87 procent af de amerikanske teenagere en iPhone. 88 procent svarer, at de forventer, at også deres næste telefon er en iPhone.

iPhone SE (4. generation) – de nyeste rygter

I undersøgelsen har 9.193 amerikanske teenagere deltaget. Gennemsnitsalderen er på 15,7 år og fordelt på 54 procent drenge, 45 procent piger og 1 procent non-binær.

Selvom Apple altså er dominerende i målgruppen, så giver tallene ikke et entydigt svar på, hvorfor udbredelsen af Apples iPhone er så stor.

Derfor kan der selvfølgelig kun ”gætte og gisnes” om, hvorfor det er sådan. Det kunne også være sjovt at se tallene for det danske marked.

LÆS OGSÅ: iPhone vil understøtte RCS-beskeder næste år

Børn er ikke gamle i dag før, at de benytter FaceTime med vennerne via en iPad. Har man så ikke en iPad, så er man udenfor fællesskabet. Og har man en iPad, så er man vant til betjeningen og funktionerne på Apples platform. Derfor er det måske logisk, at det næste træk bliver at købe en iPhone.

I undersøgelsen er der også 34 procent, som svarer, at de ejer et Apple Watch.

Tæt på Apple Watch Series 9

Se video om Apple Watch Series 9 her.

Mere til historien

Generelt har Apple opbygget et velfungerende økosystem, som er godt og tæt integreret med hinanden. Derfor kan det også hurtigt blive ”nemt”, at vælge Apples produkter, når man skal have ny iPhone, iPad, AirPods og Mac – fordi det “passer sammen”.

iPhone Duo har udskiftelig skærmfolie

KORT NYT: Den indvendige skærm på iPhone Duo har et udskifteligt lag folie, som Apple kan udskifte ved behov.

(mere…)
Prognose: Apple forventes at sælge 6 millioner foldbare iPhone Duo i år

Analysehuset Counterpoint Research spår, at Apple kan nå at sælge omkring 6 millioner eksemplarer af den nye iPhone Duo inden udgangen af 2026. Flaskehalse i produktionen kan dog spænde ben.

(mere…)
Sådan passer du bedst på dit iPhone-batteri – og får det til at holde længere

TIP: Batteriet er en af de dele i din iPhone, der slides mest med tiden. Her kan du se, hvordan du passer bedst på det – og hvornår et batteri kan være unormalt slidt.

(mere…)
Problemer med Face ID på iPhone 18 Pro? Apple har en løsning klar

Apple har udsendt iOS 27.0.1, som retter Face ID-fejlen, der kunne få iPhone 18 Pro og iPhone 18 Pro Max til at fryse og genstarte.

(mere…)
Apple går en kæmpe oktober i møde: iPhone Duo, nye Macs og iOS 27.2

Apple går en travl oktober i møde. Måneden byder på lanceringen af den foldbare iPhone Duo, en række rygtede hardwarenyheder samt både iOS 27.1 og iOS 27.2.

(mere…)
Apple udgiver nyt Apple Watch-opdatering der skal fikse genstart

KORT NYT: Apple er klar med watchOS 27.0.1 til de nye ure. Nyheden i opdateringen er et fiks til genstartsproblemet.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
13 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram