Bedre tilbud end sidste år!

En undersøgelse viser, at dette års Black Week udsalg bliver stort. Tilbuddene er simpelthen bedre end sidste år.

Black Friday

Pricerunner er klar med en ny undersøgelse, der viser, at 7 ud af 10 af favoritprodukterne er på bedre tilbud i år end sidste år.

I undersøgelsen har Pricerunner kigget nærmere på 34.000 varer for at finde årets bedste tilbud. Og det er tydeligt, at mange kategorier er billigere end i 2022.

Generelt er Black Friday – eller Black Week – virkelig slået igennem herhjemme. Det er alt fra brændstof til nærmest dagligvarer, som nu er på Black Friday tilbud. Alene de seneste dage har jeg selv set, at en lokal brugs har haft ”Black Friday Ja tak” tilbud, mens også brændstofferne sælges til rabatpriser.

ER DET BILLIGT? Black Friday pristjek på 5 techprodukter

Black Friday har for vane at være et stort udsalg indenfor elektronik, ting til hjemmet osv. Og der er da også mange penge at spare på elektronik, hårde hvidevarer, TV m.m. Indtil videre er den gennemsnitlige rabat på 21 procent, hvilket den også var sidste år.

-“Der har været større usikkerhed i år, fordi danskernes forbrug har været lavt i september og oktober. Men nu, hvor økonomien har fået en blød landing, og elregningerne er lavere, håber detailbranchen, at danskerne har flere penge tilovers til at handle. Black Week er markant større end sidste år med bedre tilbud,” siger Katrine Barslev, forbrugeranalytiker hos Pricerunner. 

Ifølge Katrine Barslev, så vælger to ud af tre danskere også at købe julegaver netop på Black Friday. Det er særligt legetøj, parfumer og tøj, som rygter over disken.

Spil på PlayStation 4 og 5, samt Xbox er også noget, hvor der for alvor kan spares. I gennemsnit kan der spares 37 procent på disse spil.

Du kan også tjekke denne side, hvor Pricerunner har samlet Black Friday-tilbuddene.

Varegrupper med størst rabat

Spil til spillekonsoller37 procent
Vaskemaskiner36 procent
Tørretumblere33 procent
Opvaskemaskiner31 procent
Sexlegetøj31 procent
Højttalere28 procent
TV28 procent
Børnetøj26 procent
Kaffemakiner25 procent
Sko23 procent
Data indsamlet mandag den 20. november 2023 af Pricerunner.

Black Friday er blevet til Black Week. I en rundspørge svarede 29 procent af landets e-handlere, at de har tilbud hele ugen. Mens kun 14 procent har ”Black Friday”, som den eneste tilbudsdag.

Mere overraskende er det, at hver tredje e-handler oplyser til Pricerunner, at de ikke har særlige kampagner eller tilbud i forbindelse med Black Friday.

Mere til historien

Skal du bruge haveredskaber eller værktøj, så er det noget af det, hvor der er færreste tilbud i forbindelse med Black Week / Black Friday.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Disse produkter holder danskerne øje med før Black Friday

Fire spillekonsoller indtager de øverste pladser over nye prisovervågninger. Samtidig vælger danskerne tilsyneladende ældre og billigere iPhones frem for den nye iPhone 18-serie.

(mere…)
44 procent venter med købet til Black Friday

44 procent af danskerne har bevidst udskudt et køb frem mod Black Week. Blandt dem, der vil handle, kigger mange efter elektronik og hvidevarer.

(mere…)
Black Friday: Få første måned til 0 kr. eller halv pris – se de vildeste mobiltilbud her

Flere selskaber går i sort med aggressive priser. Lige nu kan du få den første måned gratis eller halv pris på data og tale. Se listen over de bedste kup her.

(mere…)
30 gange i sekundet: MobilePay sætter ny rekord

Fredag aften blev en stresstest uden lige. Aldrig før har danskerne swiped så hurtigt. Tallene viser nu, at e-handlen har nået et niveau, ingen havde forudset for få år siden.

(mere…)
Black Friday 2025: Her er de ægte tilbud på elektronik

OVERBLIK: Det vrimler med gule prisskilte, men er prisen god nok? Vi har tjekket prishistorikken for dig og fundet de elektronik-køb, hvor du reelt sparer penge lige nu.

(mere…)
Black Friday: Disse streamingtjenester dumper prisen nu

Mens nogle tjenester tilbyder vilde rabatter på op til 50%, er der tavshed fra de største spillere. Se listen over tilbud – og hvem du forgæves leder efter.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram