Sygdom stopper Chromebook-afgørelse

De danske folkeskoler skal vente til efterårsferien for, at få Datatilsynets afgørelse i Chromebook-sagen.

en chromebook
Sagen om folkeskolernes brug af Chromebooks og Google Workspace i undervisningen begyndte i 2019. (Foto: Acer)

En afgørelse om 53 kommuners brug af Chromebooks og Google Workspace i undervisningen i folkeskolen er blevet udskudt.

Det oplyser kommunikationskonsulent Anders Due i Datatilsynet i en såkaldt "servicemeddelelse" på det sociale medie X.

Det er kun godt tre uger siden, at Datatilsynet oplyste, at afgørelsen ville lande i løbet af nogle uger.

- "Datatilsynet har lovet en afgørelse i Chromebook-sagen i august, og der er naturligt nok en del journalister der ringer til mig og spørger om der snart sker noget. Desværre er den forsinket pga. sygdom - nu forventer vi en afgørelse inden efterårsferien," skriver Anders Due.

Sagen begyndte i 2019

Datatilsynet blev opmærksom på sagen, da en far i 2019 klagede over, at hans otteårige søns navn og skole kunne ses på det Google-ejede tjeneste YouTube.

Oplysningerne endte på YouTube, som er verdens næststørste søgemaskine, fordi en af sønnens venner havde lånt hans Chromebook og skrevet en besked på platformen.

Efterfølgende har Datatilsynet undersøgt kommunernes behandling af data i forbindelse med brug af Chromebooks og Google Workspace. Blandt andet har Datatilsynet nedlagt et forbud mod Helsingør Kommunes brug af programmet Google Workspace i kommunens folkeskoler.

En rapport har tidligere afsløret, at Chromebooks slet ikke er så billige, som kommunerne tror. Den historie kan du læse her.

Mere til historien

Chromebooks er en dårlig løsning for skoler, da levetiden er kort og reservedelene dyre. Det har en amerikansk undersøgelse vist. Læs mere om det her

Nu skal Chomebook have flere kræfter

Chromebook Plus er en ny serie af computere til skoler, hvor lagerplads og ydelse er opgraderet.

(mere…)
MacBooks med M3-chip nærmer sig lancering

Det ser ud til, at Apple har MacBooks med M3-chip på vej inden længe.

(mere…)
I disse dage …: iMac fylder 25 år

TILLYKKE! iMac fylder 25 år: Fra gennemsigtig æg til farverig fladskærm

(mere…)
Apple vil komme med foldbar MacBook

Skal man tro de seneste rygter, så arbejder Apple angiveligt på en MacBook med en foldbar skærm på 20 tommer.

(mere…)
Gak-gak-problemer med PC'erne fortsætter

Vi spilder op mod 20 procent af vores tid på computerproblemer. Det viser et nyt dansk studie.

(mere…)
MacBook Air 15-tommer test | større skærm og lidt mere ydelse

TEST: Mere skærmplads og højere vægt, men stadig perfekt i tasken. Jeg har prøvet MacBook Air med 15 tommer skærm.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2023 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram