Face ID ansigtsgenkendelse er måske på vej til Mac

Et patent kan have afsløret, at flere Mac-modeller måske snart vil få ansigtsgenkendelse – Face ID.

MacBook Pro 14, M2 Pro, 2023
KORT VERSION: MacBook Pro 14 tommer, M2 Pro, 2023 har ikke ansigtsgenkendelse, men det kan fremtidige MacBooks måske komme med (Foto: MereMobil.dk)

MacBooks har nogle fordele, men når man kigger på biometri-delen, så har producenterne af bærbare computere med Windows været længere fremme længe.

Nu tyder det på, at Apple arbejder på at få Face ID klar til MacBooks.

Apple har i flere år haft ansigtsgenkendelse til iPhones og nu også iPads. Faktisk var den første iPhone, som kom med Face ID, iPhone X, der blev lanceret i 2017. Men MacBooks har altså ladet vente på sig.

Nye patenttegninger har sat gang i rygterne om, at funktionen formegentlig er på vej til iMac og MacBooks. Det skriver Tek.no.

Patenterne er dateret tilbage til 2019, men altså først godkendt i nyere tid. Der spekuleres i om det er fordi, at Apple har ville holde dem hemmelige så længe som muligt? På patenttegningerne ses det, hvordan Apple vil implementere Face ID på Mac. Du kan se patenttegningerne her.

Grunden til at Face ID endnu ikke er lanceret på Mac kan være, at MacBooks har en meget slank skærm og der derfor ganske simpelt ikke har været plads til sensorerne. iPhones og iPads er mindre end Macs, men også tykkere end skærmene på MacBooks.

LÆS TESTEN: MacBook Air 15-tommer | større skærm og lidt mere ydelse

Det ventes, at Apple vil komme med nye Mac-modeller enten i slutningen af i år eller starten af næste år. Disse vil angiveligt komme med M3-processor og altså måske også ansigtsgenkendelse. Vi må vente og se om disse patenttegninger bliver til virkelighed.

MacBook Pro 14″ med M2-chip – se testen

Mere til historien

Nogle Mac-computere har oplåsning via fingeraftryk.

Læs også:
Rygterne svirrer atter om MacBook Air med M2-chip

Kommer iPhone SE 4 om lidt?

RYGTE: Det rygtes, at iOS 18.3 vil være forudinstalleret på den kommende iPhone SE 4, iPad Air 7 og iPad 11.

(mere…)
Apple Intelligence bliver standard i iOS 18.3

I iOS 18.3 opdateringen vil Apple Intelligence være automatisk aktiveret fremfor tidligere, hvor brugerne har skulle tilvælge funktionen.

(mere…)
iPad Air får ikke M4-chip

RYGTE: Den kommende iPad Air får måske ikke M4-chippen alligevel, men kan ende med den lidt ældre M3-chip.

(mere…)
Galaxy Slim kommer måske ikke til Danmark

RYGTE: Den ventede Samsung Galaxy S25 Slim kommer måske slet ikke herhjem.

(mere…)
Google overvejer genbrug af Tensor-chip

RYGTE: Vi har endnu ikke set Google Pixel 9a, men noget tyder på, at næste års A-serie kan få genbrug af chips.

(mere…)
Galaxy S25-materialer er lækket

Marketingsmaterialer for den kommende Galaxy S25-serie er lækket og afslører specifikationer og nye AI-funktioner. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram