Telmore indfører større ”valgfrihed”

Valgfrihed… lyder det fra Telmore, men er det reelt det?

Telmore Play marts 2023
Disse otte tjenester kan der p.t. vælges imellem hos Telmore (Grafik: MereMobil.dk)

Kunderne skal kunne sammensætte præcis de tjenester, som de ønsker. Sådan siger Telmore om deres nyeste tiltag.

I praksis er der nemlig ikke den store valgfrihed i ”byg dit abonnement”-tiltaget.

Du lægger ud med 399 kroner om måneden som pris. Nå ja… Den ændrer sig så i øvrigt ikke, men du får fri tale og fri data. Eller nej… Data er ikke frit. Grænsen er 1.000 GB om måneden.

Lad mig lige minde om, at Oister har en grænse på 2.000 GB.

Du SKAL vælge fire tjenester ud af de otte, som er tilgængelige. Du kan ikke vælge f.eks. TV 2 Play og ingen anden. Det er fire eller ingenting.

LÆS OGSÅ: Telia sætter priserne op

…men du sparer penge

Den gode nyhed er, at du reelt sparer penge ved at vælge Telmore-løsningen, hvis du kan finde fire tjenester, som du rent faktisk bruger og betaler for i forvejen

I et lille regneeksempel har jeg valgt Netflix, Disney+, TV 2 Play og HBO Max samt et abonnement fra Oister med fri tale og data.

Den årlige udgift i ”løs vægt” for de fire tjenester og abonnementet bliver 5.435 kroner. Hos Telmore koster det 4.788 kroner samlet med telefonabonnementet. Det er en årlig besparelse på 647 kroner.

Det skal siges, at Telmore tilbyder basisudgaven af f.eks. Netflix uden HD eller 4K-streaming.

Tjek selv Telmore-priserne.

LÆS OGSÅ: Teleselskab har droppet databegrænsningen

Mere til historien

Den store Telmore-pakke med alle otte streamingtjenester koster lige nu 499 kroner om måneden.

Ny niche: Klassisk musik som streaming

Interesserer du sig for klassisk musik? Nu kan du streame over 5 millioner værker.

(mere…)
Netflix lader dig tilpasse underteksterne

KORT NYT: I dag kan du ændre underteksterne på web-versionen af Netflix, men ikke direkte på TV’et. Den funktion er klar nu.

(mere…)
Spotify-appen får en stor overhaling

Spotify har startet udrulningen med en række nyheder til den populære musik-app.

(mere…)
Streaminggiganter skal betale

Netflix, TikTok, YouTube og Facebook betaler ikke for udviklingen af mobilnetværkene. Det skal ændres, mener store europæiske teleselskaber.

(mere…)
Prisen stiger på mobilabonnementerne

Inflationen og de stigende energipriser får nu betydning for prisen på mobilabonnenterne. Prisen sættes nu op hos Telia. Måske flere følger trop?

(mere…)
Spotify klar med en DJ i din lomme

KORT NYT: Du kan få din egen personlige DJ på Spotify med den nye AI DJ.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2023 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram