Her er årets apps og spil 2022 i App Store

Apple er klar med listen over, hvilke apps og spil, der har taget titlerne for de mest populære i 2022. Se vinderne her.

App Store Awards 2022
App Store Awards 2022 (Foto: Apple)

Apple har annonceret vinderne af deres 2022 App Store Awards. Her fremhæves 16 apps og spil, der løber med priserne i de forskellige kategorier.

Årets vindere viser også de mange muligheder, som findes på tværs af App Store og Apples økosystem med forskellige typer enheder.

Vinderen for årets app er: BeReal.

LÆS OGSÅ: Prisen på apps stiger i App Store

ÅRETS MOBIL 2022: Se hitlisten over de bedste telefoner i 2022. Tjek vinderen her.

BeReal er en app, som giver et realistisk indblik i dit – og din familie og venners liv. Der er tæt på 15.000 anmeldelser af appen på App Store og den har et gennemsnit på 4,6, hvilket må siges at være ret godt. Og altså nok til at løbe med sejren ”Årets iPhone app”.

Årets app til Apple Watch er Gentler Streak, der kort og godt forsøger at hjælpe brugerne med at få balance mellem fitness, afslapning og lignede for at opretholde en sund livsstil.

På iPad er det notat-appen Goodnotes 5, som vinder for årets iPad-app

LÆS OGSÅ: De stigende el-priser gør el-apps populære

Du kan se den fulde liste over vinderne i kategorierne apps, games og de fem Cultural Impact Winners, som Apple også fremhævede.

Årets apps

  • iPhone App of the Year: BeReal, from BeReal.
  • iPad App of the Year: GoodNotes 5, from Time Base Technology Limited.
  • Mac App of the Year: MacFamilyTree 10, from Synium Software GmbH.
  • Apple TV App of the Year: ViX, from TelevisaUnivision Interactive, Inc.
  • Apple Watch App of the Year: Gentler Streak, from Gentler Stories LLC.

Årets spil

Årets “Cultural Impact Winners”

Mere til historien

Du kan sætte din iPad eller iPhone til at slette apps, som du ikke bruger. På den måde får du ryddet op i dine apps jævnligt.

Meta blokerer for Apple

Apple Intelligence er blevet blokeret på Facebook, Instagram, Threads og WhatsApp.

(mere…)
Apple er klar med iOS 18.4.1

KORT NYT: Apple har udsendt en mindre opdatering i form af iOS 18.4.1, der retter en træls fejl med CarPlay.

(mere…)
iPhone Fold vil bruge Samsung-skærme

RYGTE: Når Apples kommende foldbare iPhone udkommer, ventes det at blive med en skærm fra Samsung Display.

(mere…)
Stor iPhone-prisstigning er måske aflyst

Det tyder på, at Apples strategi måske virker mod Donald Trump, som åbner for Apple-toldundtagelse.

(mere…)
Analytiker: Foldbar iPad er på vej tidligere end forventet

Apple har angiveligt rykket lanceringen af deres kommende foldbare iPad frem.

(mere…)
Apples smart-home kommer måske slet ikke i år

RYGTE: Den rygtede smart-home-hub kommer måske slet ikke i år.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram