Første beta af iOS 16.1 til iPhone har et par nyheder

Apple var klar med iOS 16 i mandags, men allerede nu er den første beta af iOS 16.1 klar.

Låseskærm på iOS 16 (Foto: Apple)
Låseskærm på iOS 16 (Foto: Apple)

Selvom vi kun lige har fået iOS 16, så er Apple allerede i fuld gang med den næste opdatering. Her taler vi om iOS 16.1, der nu er i første beta hos udviklere.

Den nye version indeholder fejlrettelser, men også nyheder.

Som nogle måske er bekendt med, så er tallet til og vise hvor meget batteri man har tilbage, nu kommet igen.

Det kom den allerede i beta’en på iOS 16. Desværre var det ikke alle iPhone det gjaldt. Derfor måtte iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 Mini og iPhone 13 Mini se sig snydt.

Dog er der nu den gode nyhed, at det er tilgængeligt i beta’en på iOS 16.1. Det er derfor udvist hvorfor det ikke har været muligt.

Det er heller ingen hemmelighed at Apple gør meget ud af, og fortælle om miljøet. Derfor er de også ude med en funktion, der fokuserer mere på grøn opladning.

Med Green Energy Charging kan man nu vælge, om man vil oplade normalt eller med strøm der kommer fra mere grøn energi. Dog fortæller de, at trods det kan tage længere tid, så vil iPhone stadig fokusere på at oplade inden for en rimelig tid.

Jeg har selv iOS 16.1 beta, og har ikke kunnet finde funktionen, hvilket måske giver mening, da der på flere forums står at det kun er i USA, funktionen er tilgængelig lige nu.

LÆS OGSÅ: iOS 16 slår iOS 15 i downloads

Live Activities

Live Activities iOS 16 (Foto: Apple)
Live Activities iOS 16 (Foto: Apple)

I forbindelse med præsentationen af iOS 16 til WWDC 2022, fik vi et smugkig på Live Activities.

Her er det muligt og se live-score i sport direkte fra låseskærmen. Desværre kom denne funktion ikke med i den endelige version af iOS 16.0, men den lader til og være med i iOS 16.1.

LÆS OGSÅ: Forudbestillingerne på iPhone 14 Plus skuffer

Det er app-udviklere som selv skal stå for udviklingen via Live Activities API. Apple kan derfor ikke bestemme hvornår den endelig kommer ud. Dog er det et stort fremskridt at deres API til udviklerne nu er klar.

Jeg kunne også forestille mig at den vil virke på iPhone 14 Pro og iPhone 14 Pro Max og deres Always-On display.

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Der er samtidig mindre nyheder, såsom at man nu kan slette Wallet-appen helt fra systemet, hvor den førhen kun kunne skjules. Det vides ikke hvornår iOS 16.1 er klar, men vi skal nok regne med først at se en version af iOS 16.0.1, der sandsynligvis kun vil indeholde fejlrettelser.

Apple gør klar til prisstigning på iPhone, lyder nyt rygte

Efter prisstigninger på Mac og iPad peger nye oplysninger på, at Apple også vil hæve priserne på kommende iPhone-modeller. Stigende komponentpriser nævnes som den vigtigste årsag.

(mere…)
Har du denne Mac? Så stopper de store opdateringer nu

macOS 27 Golden Gate bliver kun tilgængelig på Macs med Apple Silicon. Har du en Intel-baseret Mac, stopper de store systemopdateringer derfor med macOS 26.

(mere…)
Apple sender spyware-advarsler til iPhone-brugere i 110 lande

Apple har sendt direkte sikkerhedsadvarsler til iPhone-brugere i mere end 110 lande, hvor enheder mistænkes for at være mål for avanceret spyware.

(mere…)
Kæmpe Apple-læk afslører over 10 kommende produkter

En ny softwareopdatering fra Apple har ved en fejl åbnet for en sand guldgrube af hemmeligheder. Koden i den kommende macOS 26.7 afslører referencer til over 10 uannoncerede Apple-produkter.

(mere…)
Lækket Apple-video afslører: AirPods med indbygget kamera lige om hjørnet

Apple gør klar til at tage headsets til et nyt niveau. En lækket demonstrationsvideo fundet dybt inde i Apples egen software afslører AirPods udstyret med indbyggede kameraer og kunstig intelligens.

(mere…)
Sonos er tilbage på iPhones låseskærm: Sådan slår du det til

Efter års fravær gør musikstyringen endelig comeback på låseskærmen. Sonos har udrullet understøttelse af Live-aktiviteter og Dynamic Island på iPhone – men du skal selv slå det til.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram