860 millioner betalinger for Apples tjenester

Apple har nu 860 millioner betalte abonnementer på tværs af tjenester. iPhone er fortsat i førertrøjen.

Apple er klar med iPhone 13 Pro i en ny grangrøn farvevariant (Foto: Apple)
Apple havde også i andet kvartal i år godt gang i salget af iPhone. (Foto: Apple)

Tager du de betalte abonnementer på Apple Music, Apple TV+, Apple News, iCloud og Apple Arcade med flere og lægger dem sammen, når du op på 860 millioner betalte abonnementer.

Det er næppe det samme tal i antal personer, men alligevel lidt af en høst blandt betalingsvillige personer, som den amerikanske techkæmpe har formået at få i hus.

Tallet kommer fra Apples finansdirektør Luca Maestri i forbindelse med at sløret er blevet løftet for regnskabet i andet kvartal.

Han fortæller ifølge Macrumors desuden, at det er en stigning på intet færre end 160 millioner abonnementer i løbet af de seneste 12 måneder.

Apple pinder ikke tallet ud, så der kan kigges nærmere på en opdeling af antallet af abonnementer per tjeneste, men Luca Maestri siger, at væksten har været stor på tjenester som ‌Apple TV+‌ og Apple Arcade.

iPhone fortsætter sin sejrsgang

Udover en voldsom stigning på tjenesterne kan Apple også notere sig, at der trods generelle udfordringer med salg af smartphones har været godt gang i salget af iPhone.

iPhone er uden diskussion virksomheden hovedprodukt, og her steg salget med knap tre procent i andet kvartal.

I dollars og kroner steg selskabets samlede omsætning i andet kvartal til 82,96 milliarder dollar, hvilket svarer til svimlende 606 milliarder kroner.

Presset af manglende komponenter

Mangel på dele vil fortsætte med at ramme salget af MacBook-computere og iPads, siger Luca Maestri til Reuters.

Men presset på grund af mangel på komponenter til produkterne er ved at lette, tilføjer han.

Finansdirektøren kan samtidig notere sig, at den amerikanske produktion af mikrochips netop har fået politisk opbakning og en anselig statsstøtte på 52 milliarder dollars, hvilket svarer til 480 milliarder kroner.

Samtidig bliver der over ti år sat 200 milliarder dollars af til forskning, en forskning som skal ruste USA til bedre, at kunne konkurrere med Kina.

Mere til historien

Også internethandelsgiganten Amazon har haft et andet kvartal med fremgang. Amazons salg var på 121,23 milliarder dollars – eller 885 milliarder kroner. Amazons cloud-forretning, som er verdens største, voksede i andet kvartal med 33 procent til 19,74 milliarder dollars.

Apple Maps får stor overhaling i iOS 27: Her er nyhederne

Apple er klar med en række markante opdateringer til Apple Maps i det kommende iOS 27. Systemet får blandt andet et visuelt løft, smartere søgninger og AI-opgraderet 3D-visning.

(mere…)
Qualcomm og MediaTek oplever fald i chip-salget

Salget af chips er begyndt at tage et dyk for to store producenter. Den primære årsag menes at være den igangværende hukommelseskrise.

(mere…)
Apple og EU er uenige om Siri AI

En ny udtalelse fra EU er endt i mudderkast om, hvem der rent faktisk tilbageholder Siri AI.

(mere…)
iPhone får ny opdatering: Her er nyhederne i iOS 27

OVERBLIK: Apple har præsenteret en ny iPhone-opdatering med fokus på forbedringer, AI og små nye funktioner. Få iOS 27-overblikket her.

(mere…)
Disse iPhones kan opdateres til iOS 27 – se listen

OVERBLIK: Apples har stort fokus på optimering og underliggende ydeevne i iOS 27. Se hvilke iPhone-modeller, der kan få opdateringen her. 

(mere…)
Længe ventet opgradering: AirPods får rigtig equalizer i iOS 27

Apple-brugere har i årevis måttet nøjes med automatiske lydjusteringer. Til efteråret ændrer det sig endelig, når Apple introducerer en fuldt tilpasselig equalizer til AirPods.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram