Asus snart klar med ROG Phone 6

Asus har netop offentliggjort datoen for, hvornår de vil afsløre den nye generation af gamertelefonen ROG Phone.

Asus er klar til at offentliggøre ROG Phone 6 tirsdag den 5. juli 2022 (Kilde: Asus)
Asus er klar til at offentliggøre ROG Phone 6 tirsdag den 5. juli 2022 (Kilde: Asus)

ROG Phone er gamertelefonen fra Asus og vi vil inden længe vil se den sjette model i serien.

Asus har nemlig bekræftet, at de lancerer næste generation af ROG Phone tirsdag den 5. juli 2022. Det har de gjort ved, at offentliggøre en teaser, hvor der også står tidspunkt for eventet.

ANMELDELSE: Asus ROG Phone 5 | suveræn gamingoplevelse

Foruden telefonen så spekuleres der også i, at Asus vil lancere nyt tilbehør og et gaming-headset. Dette er dog ikke bekræftet.

Teaseren afslører ikke så mange detaljer – hverken om, hvad vi kan forvente af ROG Phone 6 eller hvad Asus ellers vil afsløre. Vi forventer dog, at Asus ROG Phone 6 kommer med den seneste processor fra Qualcomm – nemlig Snapdragon 8+ Gen 1.

GSMArena har testet en ”udvikler-enhed”, måske Asus ROG Phone 6, som havde den nye processor fra Qualcomm. Du kan læse mere om deres første indtryk, samt benchmarks her.  

Ikea og Asus’ gamingprodukter er klar i butikkerne

Da der er lidt mere end en måned til Asus altså annoncerer ROG Phone 6, så mon ikke vi nok skal blive klogere på specifikationer og lignende inden vi nærmer os?

Asus afholder eventen den 5. juli 2022 klokken 14.00 dansk tid.

Mere til historien

Foruden Asus så har Lenovo også fokus på gamertelefoner med deres Legion Y90. De øvrige producenter gør dog desuden mere og mere for, at der kan spilles på smartphones – også de mere krævende spil.

Nintendo Switch 2 slår alle rekorder

Nintendo har ramt plet med Switch 2-konsollen. På mindre end en måned er der solgt hele 5,82 millioner enheder globalt. 

(mere…)
Satirisk mobilspil mod “doomscrolling”

Brain Rot Blaster, et nyt mobilspil, tilbyder en satirisk måde for mobilbrugere at genvinde kontrollen på.

(mere…)
PlayStation vil måske bringe flere titler til Xbox og Switch 2

Et nyt jobopslag antyder, at PlayStation vil bringe flere eksklusive titler til Xbox og Switch 2.

(mere…)
FC 26 får flere forbedringer

Årets udgave af EA Sports FC 26, tidligere kendt som FIFA, er på vej. Ny trailer offentliggjort. 

(mere…)
Nvidia rundede 4.000 milliarder dollars

KORT NYT: Nvidia blev det første børsnoterede selskab til at runde 4.000 milliarder dollars.

(mere…)
Nintendo Switch 2 er en fin opgradering med svipsere  | Test

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram