Apple sletter gamle apps – udviklere raser

Apple er i gang med at ”rydde op” i App Store og sletter apps, som ikke er opdateret længe. Udviklerne raser da det går ud over velfungerende apps.

Apple App Store logo 2021
Udviklere raser over Apple, som har slettet en række gamle apps, selvom de var funktionsdygige, da ikke længere blev opdateret (Foto: Apple)

Apple har startet en større forårsrengøring i App Store. Udviklere har derfor de seneste dage modtaget besked om, at deres apps vil blive slettet indenfor 30 dage, hvis de ikke opdaterer dem inden.

Dette gør Apple for, at der ikke skal være ”døde”-apps. Altså nogle der ikke længere er understøttet af soft- og hardware.

Oprydningen rammer også velfungerende apps, hvor der ikke er et behov for de opdateres. Det betyder også, at en række udviklere raser over Apple.

Firmaet Protopop Games, som har det gratis spil Motivoto, der har været tilgængeligt i to år, er blandt dem der har råbt op og vist deres utilfredshed. Spillet har ikke haft behov for fejlrettelser eller udvidelser i de år.

Det er dog ikke noget nyt. Apple har for mange år siden meldt ud, at de ville ”rydde op” i apps, som ikke blev vedligeholdt af udviklere. Det skriver The Verge. Apple har dog aldrig oplyst, hvor ofte en app skal opdateres for, at den bliver kvalificeret som ”aktiv”.

Mere til historien

Ifølge The Verge har Google også planer om at ”rydde op” i Play Store senere på året. De har ellers også fjernet nogle, som ikke levede op til krav omkring sikkerhed og privatliv. Fra 1. november 2022 vil Android-apps, som ikke er opdateret i to år, blive fjernet fra Play Store automatisk.

Apple hæver priserne på iPhones – også de gamle modeller

Apple har hævet prisen på den nye iPhone 18 Pro. Men det stopper ikke der. Også flere af de iPhones, Apple allerede havde i sortimentet, er blevet dyrere.

(mere…)
Apple lancerer AirPods 5

Apple er klar med AirPods 5, som bringer kraftig ANC, live-oversættelse og Siri AI ned i den absolut billigste prisklasse. Se alle nyhederne og detaljerne her.

(mere…)
Apple er klar med nye Apple Watch-modeller

Under gårsdagens event var Apple Watch også på listen over fornyede enheder. Her er Apple klar med Series 12 og Ultra 4.

(mere…)
Hands-on med iPhone Duo – er skærmfolden væk?

De første medier har haft Apples foldbare iPhone Duo i hænderne. Folden er ikke væk, men Apple ser ud til at have arbejdet seriøst med både skærmen og softwaren. Spørgsmålet er, om det er nok til at retfærdiggøre en pris fra 17.999 kroner.

(mere…)
iOS 27 lander 14. september – men Siri AI mangler i Danmark

Apple sender iOS 27 ud til kompatible iPhones den 14. september. Den store Siri AI-opgradering er dog ikke med til danske iPhones ved lanceringen på grund af EU's digitale markedsregler.

(mere…)
Apple forklarer komponenterne bag foldeskærmen

I en udtalelse kommer Apple nu nærmere ind på skærmen i iPhone Duo og hvordan den er konstrueret.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram