Apple reducerer allerede i iPhone SE produktionen

iPhone SE er næsten kun lige landet i handlen, men allerede nu forlyder det, at Apple reducerer kraftigt i produktionen.

iPhone SE (2022), 3rd gen
iPhone SE, 2022-model, er netop kommet i handlen. Forventningerne til salgstallene for telefonen var højere ved lanceringen. Der er netop reduceret i produktionen, forlyder det. (Foto: MereMobil.dk)

Apple har for mindre end en måned siden præsenteret deres nyeste iPhone-model – nemlig iPhone SE (2022), der er tredje generation.

De tidligere modeller af iPhone SE har været utroligt populære og forventningerne til denne model var ved lanceringen også endnu større end iPhone SE (2020). Men nu reduceres produktionen.

Ifølge Nikkei Asia vil Apple producere 20 procent færre eksemplarer af iPhone SE (2022) i det kommende kvartal end der oprindeligt var planlagt. Det er dog ikke kun iPhone-produktionen, som bliver reduceret. Nikkei Asia oplyser, at produktionen af AirPods vil blive skåret ned med 10 millioner for hele 2022. Det skriver The Verge.

Kuo: Mindre salg

Analytikeren Ming-Chi Kuo har angivet specifikke tal i hans notat omkring efterspørgslen for iPhone SE. Han forventer, at Apple vil sælge 15 til 20 millioner iPhone SE (2022) i år. Dette er en markant nedgang i forhold til hans tidligere estimat på 25-30 millioner eksemplarer.

Det forlyder ikke, at grunden til reduktionen i produktionen skyldes forsyningsproblemerne eller chipmanglen, der generelt har plaget elektronikindustrien. Det nævnes blot, at den forventede efterspørgsel bliver lavere end først antaget.

ANMELDELSE: iPhone SE | kompakt budgetmobil med superkræfter

Der er dog mange faktorer, som kan være skyld i dette.

Nikkei Asia nævner frygten for krigen i Ukraine og inflationen, som følge deraf.

Dernæst er størstedelen af de købere, som køber iPhone SE-modellerne heller ikke nødvendigvis nogen, der køber telefonen lige så snart den er tilgængelig. De generelle prisstigninger rundt i verden på andre varer kan også have betydning for, at det ikke er nu, at mobilkøberne skifter telefon, hvis det ikke er absolut nødvendigt.

Så det er altså for tidligt endnu at sige, at iPhone SE (2022) er et flop.

Apple selv har ikke kommenteret på dette.

NYHEDER FRA APPLE: Du kan få de seneste Apple-nyheder i din indbakke hver mandag, onsdag, fredag og lørdag. Tilmeld dig GRATIS netop nu. Skriv din mailadresse i feltet herunder.

Næste step 👆

Mere til historien

Det kan selvfølgelig for nogen også have en betydning, at designet ikke har ændret sig fra iPhone SE (2020) til iPhone SE (2022), selvom indmaden er opgraderet.

Læs også:
iPhone SE (2022) har lige så mange RAM som iPhone 13

Apples stabile iPhone priser giver rekord-kvartal

Apple har formået at holde prisen på iPhone nede for forbrugerne, hvilket har båret frugt ifølge en analyse.

(mere…)
Apple mister endnu en eksklusiv funktion i EU

Meta bruger EU til at give deres Ray-Ban-briller AirPods-lignende funktion, men det kan betyde meget mere.

(mere…)
iOS 27 public beta er frigivet

Nu kan almene brugere teste den kommende iOS 27-opdatering, men der er et par ting, du skal være opmærksom på.

(mere…)
Apple dropper måske M6 Pro og M6 Max

RYGTE: Det ventes, at Apple dropper M6 Pro- og M6 Max-chippen og fokuserer i stedet på M7-generationen.

(mere…)
Apple arbejder på to nye Apple Pencil-modeller

RYGTE: Det forlyder, at Apple planlægger to kommende Pencil-opgraderinger næste år.

(mere…)
Dansk sprog lander i iOS 27’s oversættelse

Den nyeste iOS 27 beta introducerer dansk i Oversæt-appen og beskeder – men funktionen mangler stadig i AirPods.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
16 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram