Apple reducerer produktionen som følge af konkurrence

Konkurrence fra primært asiatiske headsetproducenter presser Apple, der nu skærer ned på produktionen.

AirPods Pro
Konkurrencen tvinger Apple til at skære ned på produktionen af AirPods (Foto: MereMobil.dk)

Apple vil reducere produktionen af AirPods med omkring 30 procent, skriver Nikkei Asian Review. Det svarer til mellem 25 og 35 millioner enheder.

Årsagen er, at salget er blevet svækket på grund af konkurrence fra særligt asiatiske producenter.

Apple vil derfor kun producere mellem 75 og 85 millioner AirPods i år, hvilket skal sammenlignes med 110 millioner enheder tidligere.

I en rapport fra marts skrev analysefirmaet IDC, at Apples salg af såkaldte “hearables” er gået ned med 22 procent i år.

Apple lancerede den første generation af AirPods i 2016 og har siden haft en dominerede position på markedet for true wireless headsets. Siden er konkurrenter som Samsung og Xiaomi kommet op i gear, men også Huawei spiller ind her.

Konkurrenterne har produkter, som ligner, eller kan sammenlignes med AirPods, men hvor prisen er skarpere. 

Senest har jeg anmeldt Huawei Freebuds i4, som er overraskende gode til prisen. Den vejledende pris er 749 kroner, men de kan reelt kan findes via Pricerunner til omkring 550-600 kroner. Du kan læse anmeldelsen af Freebuds i4 her.

Samsung har flere generationer af Galaxy Buds, hvor produkterne har været så-som-så, men da Galaxy Buds Pro kom viste Samsung tænder. I anmeldelsen gav jeg Galaxy Buds Pro topkarakter og anbefaler-udmærkelsen.

ANMELDELSEKun en tonedøv ville fravælge Galaxy Buds Pro

Mere til historien

Den danske producent Jabra gør sig også gældende inden for true wireless headsets. Produktioner lyder godt, men ligger prismæssigt omkring AirPods.

Apple åbner ny type iPhone-mobilbetaling i Danmark

Apple er klar med betalingsløsningen Tap to Pay i Danmark.

(mere…)
Dansk startup leverer ’næste generation af lyd’ til gode priser

(mere…)
Apples kommende HomePad kan komme senere i år

RYGTE: Apples ventede HomePad kan udkomme senere i år – hvis rygterne altså taler sandt.

(mere…)
Rygterne svirrer… Får vi AirTag 2 inden for en måned?

Der er mange rygter i gang om næste generation af AirTag. Måske lanceringen sker i nær fremtid.

(mere…)
Apple klar med smartbriller i 2026

Rygterne svirrer om, at Apple måske vil lancere smartbriller i slutningen af næste år.

(mere…)
Fortnite er atter tilgængelig på iPhone

KORT NYT: Efter en kortere nedlukning er Fortnite igen tilgængelig på iPhone.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
6 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram