Stor prisforskel på lejefilm – se dig for

11

PRISTJEK: Du kan spare op til 70 procent på lejefilm digitalt fra filmtjenesterne, viser et nyt pristjek. Se dig for så du ikke bliver snydt, når du lejer film.

billige lejefilm - pristjek
Klovn The Final koster fra 0 til 49 kroner at leje digitalt. Greenland kan enten købes til 99 eller 149 kroner. Der er god grund til at se sig for, inden du lejer eller køber en film digitalt (Foto: MereMobil.dk)

Priserne for at leje eller købe en film online svinger i nogle tilfælde ret meget. Et filmkøb kan koste helt op til en tredjedel mere fra den ene udbyder til den anden, mens filmleje kan have en prisforskel på næsten 70 procent, hvis du vælger ”den forkerte” streamingtjeneste. Det viser et pristjek MereMobil.dk har foretaget.

Med udgangspunkt i en top-15-liste fra YouTubes filmunivers, over de mest populære lejefilm lige nu, har vi tjekket priserne på leje og køb af film på tjenesterne Apple TV, Blockbuster, ViaPlay, YouSee og YouTube.

Resultatet er, at der er store udsving i priserne på nogle titler, mens andre udlejes og sælges til præcis den samme pris hen over alle tjenesterne.

Greenland udlejes til 49 kroner på alle tjenesterne. Klovn The Final koster 29 kroner hos Blockbuster og 49 kroner via Apple TV og ViaPlay. Hvis du er kunde ved YouSee kan Klovn The Final imidlertid ses gratis – da vi udførte pristjekket.

Den danske film De Frivillige ser du også gratis hos YouSee, mens de andre tjenester vil have henholdsvis 29 og 39 kroner, hvis du vil se filmen hjemme i sofaen.

De store udsving i priserne viser, at du helt klart bør se dig godt for, inden du lejer film på nettet, hvis ikke du vil snydes.

ANMELDELSE: Denne fladskærm til under 4.000 kroner er et rigtigt godt køb

Digitale filmkøb har også forskellige priser

De fleste tjenester giver mulighed for at du kan købe filmen digital, så du kan se den så tit du har lyst, men også her skal du være opmærksom.

The Call Of the Wild koster ved et digitalt køb 149 kroner hos YouTube, ViaPlay og Blockbuster. Apple TV tilbyder derimod en besparelse på 50 kroner.

Tro så ikke, at Apples tjeneste altid er billigst. Blokhavn koster 119 kroner hos Apple, men 99 på de andre tjenester.

Filmen Vores Mand i Amerika er imidlertid dyrest at købe digitalt ved YouTube, 149 kroner, men koster kun 99 kroner hos ViaPlay, Blockbuster og Apple TV.

YouSee tilbyder ikke, at man kan købe film.

INFO: Der er forskel på, om det er en film i HD- eller 4K-kvalitet, at du får adgang til, når du enten lejer eller køber. YouTube er den eneste tjeneste, der tilbyder film i standardkvalitet (SD) til en lavere pris.

Lej til 29 kroner hos YouTube

Googles tjeneste YouTube, er mest kendt for gratisdelen, men i det ofte lidt skjulte betalingsunivers, gemmer sig muligheden for at leje eller købe film digitalt.

Hvis du kan nøjes med at se filmen i SD (standard definition) og ikke i HD, kan du på nogle film spare 10 eller 20 kroner af lejeprisen.

Priserne på YouTube svinger også. Siden jeg foretog nedenstående pristjek, ændrede blandt andet The Call Of The Wild pris. Mens den i går kostede 149 kroner at købe, så koster den i dag 195 kroner. Vores Mand I Amerika er derimod faldet fra 149 til 129 kroner.

Endnu en god grund til at være RIGTIGT opmærksom på priserne.

Pristjek af 15 aktuelle lejefilm

FilmAPPLEKØBBLOCKKØBVIAPLAYKØBYOUSEEKØBYOUTUBEKØB
Greenland4999499949994949129
Blokhavn4911949994999494999
Fatman499939994999394989
Psykose i Stockholm499939994999394999
Klovn The Final49492979497903969
Men In Black: International4999494995
191749492979497903979
En Helt Almindelig Familie49492979497903979
Valhalla39792979293979
Jumanji: The Next Level4949491194949119
De Frivillige39793999494903979
Ser Du Månen, Daniel39492979293979
The Call Of The Wild497929149391492949149
The Doorman499939994999394999
Vores Mand i Amerika49994999994949149
* BLOCK = Blockbuster. Priserne er indhentet den 20. december 2020

Var dette spændende læsning? Få flere interessante mobilnyheder i indbakken to gange om ugen, så er du altid opdateret! Tilmeldingen er gratis. Frameld når du har lyst.

Disney+ har de seneste par måneder fået meget opmærksomhed og høstet mange kunder, men er Disney+ pengene værd? Det kan du høre en ekspertvurdering af i nedenstående podcastepisode.

Mere til historien

Når du køber adgang til en streamingtjeneste, kan du ikke nødvendigvis regne med at alle film er inkluderet i prisen. Blandt andet Disney+ arbejder med en model, hvor nogle premierefilm koster ekstra at få adgang til.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
guest
11 Kommentarer
Ældste
Nyeste Flest stemmer
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer