Googles fede Pixel 4 smartphone går uden om Danmark

Googles smartphones Pixel 4 og Pixel 4 XL er rigtig fede. Desværre får vi endnu engang en lang næse i Danmark, da Pixel ikke sælges her. Øv. Øv!

Pixel 4
Pixel 4 (Foto: Google)

Google har lanceret en rigtig fed smartphone. Ja faktisk to!

Pixel 4 kommer i to udgaver, hvor de fysiske størrelser er forskellene. Ydelsen og mulighederne er ens.

Kameraet er et af Googles største salgsargumenter. Endnu engang ser vi en producent, der lover, at netop deres kamera er det bedste. Generelt har Google faktisk haft succes med kameraerne på de seneste Pixel-smartphones, så deres rosende ord har nok en del på sig.

Skærmen kommer med 90 Hz teknologi, men i stedet for at brøle afsted på 90 Hz hele tiden, hvilket koster batteri, så justerer Pixel 4 opdateringsfrekvensen intelligent. Den kører således kun 90 Hz, når det er nødvendigt.

Betjen Pixel 4 uden at røre

En anden nyhed er radar-sensoren kaldet Motion Sense. Her kan du skippe sange i musikafspilleren eller sætte alarmen på snooze, uden at røre telefonen. Sensoren kan registrere bevægelser, selvom det er helt mørkt i rummet.

Det er endnu for tidligt at konkludere på Motion Sense, og mulighederne i den virkelige verden, men nu introducerer Google i hvert fald en sensor, der åbner for en række nye muligheder. Det bliver interessant om sensoren finder vej til andre telefoner fremadrettet.

Vi har tidligere set betjening af telefoner med håndbevægelser, men det er ikke tidligere slået igennem.

Lydoptageren skriver det hele ned

Pixel 4
Google Pixel 4 (Foto: Google)

Google introducerer også en ny memo-optager, der indeholder intelligent teknologi. Lydoptagelserne kan automatisk transskriberes til tekst, uden at der sendes data ud på nettet. Det virker ret fedt.

Pixel 4 kommer med 5.7 tommer skærm, mens Pixel 4 XL har 6.3 tommer skærm, der er beskyttet af Gorilla Glass 5.

Processoren, der kører hele herligheden, er Qualcomm Snapdragon 855 samt 6 GB RAM. Begge modeller fås med enten 64 eller 128 GB lagerplads.

Ligesom hos Apple benyttes dual-SIM via ét fysisk Nano SIM-kort og ét eSIM.

Telefonerne er født med Android 10 og Google lover opdateringer i tre år. Det er regnet fra den dato, hvor telefonerne første gang bliver tilgængelige i Googles onlinebutik i USA.

Pixel 4 og 4 XL kommer i farverne Just Black, Clearly White og Oh So Orange. Priserne starter fra 799 dollars på Pixel 4 og 899 dollars på Pixel 4 XL.

Google sender ikke Pixel 4 og Pixel 4 XL på markedet i Danmark, men salget starter den 24. oktober 2019 i USA.

Ifølge Google kommer Pixel 4 og Pixel 4 XL på markedet i Australien, Canada, Frankrig, Tyskland, Irland, Italien, Japan, Singapore, Spanien, Taiwan, Storbritannien og USA.

Dermed bliver det endnu engang via mobilforhandlere, som parallelimporterer telefonerne eller ved en tur over den tyske grænse, at du kan erhverve dig Google Pixel 4-telefonerne.

Hent Google Pixel i Flensburg

Du kan savle mere om Google Pixel 4-telefonerne på Googles amerikanske shop.

https://youtu.be/_F7YRde8DuE
Pixel 4 promovideo

Mere til historien

Google opdaterer Google Assistant og kommer i den forbindelse til at fokusere på, at lade Google Assistant håndtere flere og flere forespørgsler direkte på enhederne, uden der sendes data ud på nettet.

Flere specifikationer for Google Pixel 10 Pro er lækket

Specifikationer på Google Pixel 10 Pro-udgaverne er angiveligt blevet lækket med flere interessante detaljer for de to modeller.

(mere…)
Google lancerer app til Apple Watch

KORT NYT: Google har lanceret deres kalender-app til Apple Watch.

(mere…)
Google prøver igen! Ny opdatering til Chromecast

Google krydser lige nu fingrene for, at det går bedre denne gang med opdateringen til Android 14 på Chromecast med Google TV.

(mere…)
Google Pixel 10-serien får bedre skærme

RYGTE: Når de kommende Google Pixel 10-telefoner lanceres, skulle det blandt andet være med flere forbedringer til skærmen.

(mere…)
Google Pixel 10 får bedre makrofotografering

RYGTE: Den kommende Google Pixel 10-serie får forbedret makrofotografering ved hjælp af ultravidvinkel.

(mere…)
Android 16 er her med fokus på AI og brugeroplevelse

Google er klar med Android 16 og udrulningen starter nu officielt til de første telefoner.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
291 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram