Øv! Måske ikke USB-C i iPhone 2019

KORT NYT: Stadig Lightning-kabel og en langsom oplader. I 2019 kommer der ikke nyskabelser på stikket i iPhone.

Apple ser ud til at være i gang med transition fra Lightning til USB-C stik. iPad Pro 2018 var den første iOS-enhed med USB-C stikket, og da alle nyere MacBooks kun har USB-C porte, virker det oplagt, at iPhone står næst i rækken.

iPad Pro 2018 har USB-C og intet stik til headset

Desværre går USB-C nok uden om de iPhones, der kommer i år. Det skriver den japanske site Macotakra ifølge 9to5mac.

Salgspakken bliver desværre også med den klassiske 5 watts oplader og standard USB-A til Ligtning-kabel. Der er ingen tegn på en hurtigoplader.

Dermed må iPhone-ejere, som vil udnytte hurtigopladning, stadig købe en 18 watts USB-C oplader hos Apple. Det er denne oplader, som medfølger til iPad Pro 2018. Læg oveni et USB-C til Lightning kabel. Nu har du brugt 428 kroner ekstra oveni prisen for den iPhone, som du også netop har købt.

Macotakra skrev for godt en måned siden, at USB-C stikket i iPhone måske først kommer i 2020. Apple er angiveligt ikke inden deadline for 2019-serien kommet frem til et reference-design. Nu mener den japanske site så for alvor, at Lightning-stikket bibeholdes i år.

Apple har vanen tro ikke kommenteret på oplysningerne. Det er derfor kun rygter og spekulationer på nuværende tidspunkt.



BLIV OPDATERET GRATIS: 4 gange om ugen udsendes nyhedsbrevet ‘Kaffepause ☕️ med tech‘. Tilmeld dig her – frameld når du har lyst. Alle nye følgere modtager som tak vores skræddersyede liste med 10 af de bedste guides og tips til mobilen.


Mere til historien

Siden 2009 har EU raslet med sablerne. Det har flere gange været på tale, at mobilopladning skal standardiseres. Indtil nu er EU ikke trådt i karakter. EU kan måske forbyde Apples Lightning-kabel, skrev vi i august 2018, men der er fortsat ikke sket noget.

Tim Cook: Efterspørgsel på iPhone 17 er stærkere end forventet

Apple-chefen, Tim Cook, har bekræftet, at efterspørgslen på den nye iPhone 17-serie har været større end forventet.

(mere…)
Tim Cook: Apple står over for det bedste december-kvartal nogensinde

Selvom iPhone-omsætningen i fjerde kvartal er under analytikernes forventning, så stiler Apple mod rekord-regnskab. 

(mere…)
Apple planlægger OLED-skærme til iPad mini, iPad Air og MacBook Air

OLED-skærme er på vej til iPad mini, iPad Air og MacBook Air, hvis rygterne holder stik.

(mere…)
Måske udkommer Galaxy S26 Edge alligevel

RYGTE: Måske får Samsungs tynde Edge-telefon lov til at overleve.

(mere…)
Lyden i AirPods Pro 3 er ikke det vigtigste | TEST

TEST: Her er AirPods Pro i tredje generation. Du skal lede længe efter de ydre forskelle og lyden er ikke længere det vigtigste.

(mere…)
Den foldbare iPhone kan blive forsinket

Apples længe ventede indtræden på markedet for foldbare smartphones, kaldet iPhone Fold på rygtebørsen, kan blive udskudt. 

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
14 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram