Der er stadig liv i feature-phones

Smartphones er ikke ’must-have’ alle steder i verden. De simple mobiltelefoner sælges stadig i stor stil.

Nokia 105 Classic
Nokia 105 Classic (Foto: HMD Global)

Hvis du tror klassiske mobiltelefoner, der ikke er smartphones, ikke har en fremtid, så tror du forkert. Salget af de såkaldte feature-phones går strygende.

Ifølge analysefirmaet Couterpoint stiger salget af features-phones for fjerde kvartal i træk. I den samme periode har smartphone-salget været på tilbagegang.

Ifølge Counterpoint er markedslederne iTel og HMD Global. Disse tegner sig hver for en markedsandel på 14 procent. Jio har 11 procent mens Samsung sidder på 8 procent af salget.

Årsagen er billige 4G-telefoner til udviklingsmarkederne som Indien og Afrika.

Der sælges flest feature-phones i Indien (36 procent), Mellemøsten og Afrika (36 procent). Nummer tre er Asien. Europa tegner sig kun for 6 procent af salget.

En af de største fordele ved feature-phones er batteritiden. I Afrika er elektricitet stadig en udfordring. Derfor foretrækker nogle brugere de mere simple telefoner, der kører længere på en opladning.

Feature-phones bliver også anvendt som backup-telefon. Hvis smartphonen er nede på strøm, og ikke kan oplades, er det godt med en ekstra telefon.

Der ses stadig en glidning over mod smartphones, men ikke alle forbrugere er tekniske og foretrækker de mere simple enheder. Desuden er købekraften ikke særligt stor i de markeder hvor feature-phones gør sig godt. Der er ganske simpelt ikke så mange penge at købe telefoner for.

Selvom feature-phones er meget simple kommer flere af dem med både 4G-forbindelse, pre-installeret Facebook, Whatsapp og andre social-media apps. Det betyder, at der for mange er færre argumenter for at investere i en noget dyrere smartphone.

Mere til historien

I Danmark er smartphones førstevalget for langt de fleste, men der findes stadig simple mobiltelefoner på markedet. I juni 2018 sendte HMD Global eksempelvis Nokia 8810 4G i handlen.

Apple advarer om højere priser på iPhone, iPad og Mac

Topchefen Tim Cook bekræfter, at stigende priser på hukommelse og lager vil ramme Apple-produkter – især kommende iPhones og Macs.

(mere…)
Derfor stiger mobilpriserne nu

Smartphone-markedet er ramt af en historisk krise. Mangel på hukommelseschips og massiv AI-efterspørgsel sender mobilpriserne op med helt op til 50 procent.

(mere…)
Mobilpriser stiger voldsomt: RAM-krise rammer nu Oppo og OnePlus

RAM-krisen i 2026 tvinger nu producenter til at hæve priserne på eksisterende smartphones. Se her hvor meget prisen stiger, og hvorfor AI har skylden.

(mere…)
RAM-krise 2026: Derfor stiger mobilpriserne

En ny rapport spår dystre udsigter for smartphone-markedet. RAM-krisen, også kaldet RAMageddon, sender priserne op og produktionen markant ned i 2026.

(mere…)
Markedsandele smartphones: Apple dominerer

Nye tal afslører de største mobilmærker fra 2025. Se hvem der vinder kampen om de aktive brugere her.

(mere…)
Apple er nu verdens største mobilproducent

Efter et intenst år med benhård konkurrence har Apple formået at vippe Samsung af pinden. Det viser nye tal.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram