Apple sænker prisen på iPhones efter svigtende salg

Det svigtende salg af iPhones får Apple til at sænke prisen på iPhones for første gang i mere end 10 år. Prisen sættes dog ikke ned på alle markeder.

iPhone X (Foto: Pixabay.com)
iPhone X (Foto: Pixabay.com)

Apple r fremlagt deres seneste kvartalsregnskab (julekvartalet, der i Apples regnskab kaldes Q1 2019). Her fremgik det også, at salget af iPhones har været svigtende.

iPhone leverer mindre omsætning til Apple

Ifølge oplysningerne blev der solgt 15 procent færre iPhones i det ellers vigtige julekvartal i forhold til samme kvartal i 2017. De øvrige produktkategorier steg dog med 19 procent. Det skriver Arstechnica.com.

Analysefirmaet Stategy Analytics mener, at der blev solgt 65,9 millioner iPhones mod 77,3 millioner eksemplarer i 2017. De reelle tal er dog ikke oplyst, da Apple ikke længere oplyser præcist hvor mange enheder at de sælger.

Apple: Du får ikke længere salgstal for iPhone, iPad og Mac 

Apples-topchef Tim Cook har nu indrømmet, at prisen måske er blevet en faktor og har noget af skylden for det svigtende salg. I forbindelse med fremlæggelsen af kvartalsregnskabet sagde Tim Cook også, at de markeder hvor iPhone-salget er hårdest ramt også er de markeder, som er hårdest ramt af kursændringer. Det skriver Reuters.com.

Derfor vil Apple nu også sænke prisen på iPhones på udvalgte markeder. Om det gælder alle modeller eller kun de nyere er også uvist.

Til Reuters har Tim Cook yderligere fortalt, at Apple fremadrettet vil gentænke deres prissætning af iPhones. De vil ikke længere bruge dollarsprisen som udgangspunkt, men sætte prisen ud fra de enkelte markeder. Derfor vil priser blive sat efter de lokale forhold.

Det er endnu ikke meldt ud hvilke lande, som vil få sænket priserne på iPhones. Det er også uvist, hvor meget prisen vil blive sænket.

Apple har kun sat prisen ned på iPhones en gang tidligere, hvilket var kort efter den første generation debuterede i 2007.

Mere til historien

Tim Cook bruger blandt andet Tyrkiet som eksempel. Her er den tyrkiske lira faldet med 33 procent i 2018 i forhold til dollaren. Hvilket selvfølgelig gør, at tyrkerne ikke er så købestærke som tidligere.

Tim Cook: iOS 26 er Apples mest populære beta nogensinde

Apple topchefen, Tim Cook, har afsløret, at de seneste betaversioner af iOS 26, iPadOS 26 og macOS Tahoe er de mest populære nogensinde.

(mere…)
iPhone runder historisk milepæl

Apple har netop rundet en kæmpe historisk milepæl på 3 milliarder solgte iPhones.

(mere…)
iPhone 16 overgår iPhone 15 i salg: Stor vækst for Apple

Apple har netop fremlagt sit regnskab for tredje kvartal af 2025. Tallene viser en markant vækst i iPhone-salget. 

(mere…)
Rygte: iPhone 17 Pro stor kameraopgradering

Skal vi tro de nyeste rygter om den kommende iPhone 17 Pro så bliver der store ændringer i fotodelen. 

(mere…)
Sådan kan iPhone køre længere på en opladning

TIP: Hvis du døjer med dårlig batterilevetid på din iPhone, så har vi samlet nogle tips, der kan forlænge batterilevetiden.

(mere…)
Nu kan du selv teste iOS 26

Apples kommende iOS 26-opdatering er nu tilgængelig i Public Beta.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
10 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram