Fortnite dropper Google Play Store

Epic Games, der står bag Fortnite, fortæller nu, at spillet ikke bliver tilgængeligt i Google Play Store. Læs mere om det her.

Fortnite spilles af millioner af mennesker på PC’ere, spilkonsoller og iOS-enheder – og inden længe også af Android-brugere. Men spillet bliver ikke tilgængeligt i Google Play Store, som de fleste andre mobilspil.

Epic Games har nemlig oplyst, at spillet ikke vil komme i Play Store. Dermed skal det altså blive tilgængeligt på en anden måde.

Fortnite kommer eksklusivt til Samsung Galaxy Note 9, der lanceres på torsdag i New York. Hvor længe spillet bliver eksklusivt er uvist. På rygtebørsen er nævnt omkring 30 dage. Men nu forlyder det også, at det kan blive eksklusivt i op til fire måneder for Galaxy Note 9-ejere. Det skriver Tek.no.

Der har også været nævnt, at spillet måske vil komme til Galaxy Tab S4. Og nogle koder refererer til, at spillet måske vil blive tilgængeligt i Samsungs applikations-butik, Galaxy Store.

Tim Sweeney, chef hos Epic Games, har bekræftet at de har valgt at droppe Google Play Store som distributionskanal. Det skulle der, ifølge Sweeney, være to grunde til. Til The Verge har Sweeney udtalt, at de ønsker at få et tættere forhold med deres kunder og det gør de nemmest, hvis de dropper Google, som mellemmand. Den anden årsag er økonomisk. De undgår nemlig, at betale 30 procent af indtægterne til Google.

Det er ikke fordi Epic Games hellere vil betale Apple denne procentdel af indtægterne. Men iOS-platformen er så lukket, at man ikke kan undgå Apples App Store, som distributionskanal.

Android-brugere kan dog undgå Play Store. Det kræver blot, at brugerne downloader en installationsfil fra eksempelvis Epics egen hjemmeside.

Mere til historien

Epic Games har tidligere udtalt at de tjener to millioner dollars hver eneste dag – alene på iOS-versionen. Det betyder også, at de altså betaler Apple omkring 650.000 dollars hver eneste dag, hvis disse tal holder stik.

Android på vej med desktop-funktion

Du kan formegentlig inden længe benytte din Android-telefon, som en PC. Rygterne svirrer om en desktop-funktion.

(mere…)
Google springer Android TV 15 over

Det tyder på, at Google skifter til en 2-årig opdateringscyklus for Android TV. Android 15 springes i hvert fald over. 

(mere…)
Google afholder nyt The Android Show: I/O Edition

Som noget nyt vil Google afholde et Android-event inden deres I/O-event for at give mere fokus udelukkende på Android.

(mere…)
Google strammer kravene – kan betyde farvel til de billigste Android-telefoner

Minimumskravene til Android strammes. Det går ud over de billigste telefoner.

(mere…)
Android-telefoner genstarter snart automatisk

Android er på vej med en funktion, der automatisk sætter din mobil til at genstarte, hvis den har været låst i noget tid.

(mere…)
Farvel til Google Assistent i bilen

Det er snart slut med Google Assistant i bilen. Når Android Auto 14 kommer, så er det Gemini, at du skal tale med.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
37 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram