Nokia fremskynder lanceringen af Nokia 6 (2018)

Der spekuleres i om HMD Global har andet i ærmet end en ny version af Nokia 6, hvor lanceringen nu fremskyndes.

Nokia 6 (Foto: Nokia)

Nokia 6 fra 2017 (Foto: Nokia)

Datoen den 5. januar 2018 er værd at sætte kryds ved. Specielt for yndere af Nokias mobiltelefoner. Her slippes nemlig Nokia 6 (2018). Det mener tech-sitet Gsmarena at vide.

Sitet havde ellers noteret sig den 19. januar, hvor de mente at 2018-versionen af Nokia 6 ville se dagens lys.

Gsmarena undrer sig dog også en smule over den fremrykkede dato, og spekulerer i om den finske producent HMD Global fortsat har noget i ærmet 14 dage senere.

Old school skærm

Der er dog allerede trillet specifikationer ud i den vide web-verden. Således blev en kommende Nokia 6 (2018) certificeret af TENAA i Kina i december. Dette er en nødvendighed, hvis en producent ønsker at sælge dens enheder i Kina.

Og nu har Gsmarena fået fingre i det de kalder “uofficielle foreløbige specifikationer”. Her kan man blandt andet læse, at Nokia 6 (2018) holder fast i old school skærmformatet 16:9 og ikke som rygtede Nokia 7 får den trendsættende 18:9-skærm.

Fingeraftrykslæseren er flyttet til bagsiden og er placereret under et 16 megapixels kamera med én linse og flash.

Den nye Nokia får desuden noget mere hastighed. Den opgraderes nemlig fra Qualcomm Snapdragon 430 til Qualcomm Snapdragon 630. Styresystemet skulle ifølge Gsmarena være Android 8.0 Oreo.

Om rygter og detaljer holder bliver vi alle meget klogere på fredag den 5. januar … og/eller måske 19. januar. Vi holder øje.

Mere til historien

Nokia gjorde comeback på smartphonemarkedet i 2017. Den første smartphone i “det nye Nokia” var Nokia 6, som blev lanceret i januar 2017. Bag det nye Nokia står HMD Global.

Samsung Galaxy S25 Edge kommer snart

KORT NYT: Rygter peger på, at den kommende Samsung Galaxy S25 Edge snart er på vej.

(mere…)
Apples M5-chip ventes senere på året

RYGTER: Den næste Silicon-chip ventes senere i 2025 med en lancering til iPad og MacBook.

(mere…)
Ingen planer om ny iPhone Mini

RYGTE: Apple har ingen planer om at udgive en ny iPhone Mini.

(mere…)
Pixel 9a kan have problemer med overophedning

RYGTE: Angiveligt skulle udskydelsen af Google Pixel 9a skyldes overophedning.

(mere…)
Det seneste om spil til Nintendo Switch 2

RYGTE: Lanceringen af Nintendo Switch 2-spil kan blive opdelt i faser.

(mere…)
Stor Apple-event på vej – her er vores forventninger

Her er hvad vi forventer af Apples store juni-event

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram