Apple er klar med ny iPhone SE i starten af 2018

RYGTE: Apple offentliggjorde iPhone SE i marts 2016. Rygterne fortæller, at en iPhone SE2 kommer i første kvartal af 2018

iPhone SE (Foto: Apple)

iPhone SE (Foto: Apple)

Ifølge Macrumors er rygtemøllen begyndt at svirre omkring lanceringen af iPhone SE2.

Rygterne kommer fra en taiwanesisk nyhedsside, som hævder, at den taiwanske producent Wistron skal stå for fremstillingen af telefonen. Ifølge rygtet vil telefonen blive samlet på Wistrons fabrik i Bangalore i Indien.

Rygter fortæller videre, at iPhone SE2 vil blive lanceret i første kvartal af 2018. Dette harmonerer med lanceringen af den oprindelige iPhone SE, som blev offentliggjort den 21. marts 2016 og lanceret i samme måned.

Rygter om specifikationerne

Macrumors skriver, at den indiske tech-side Tekz24 hævder, at iPhone SE2 kommer med Apples A10 Fusion processor. Telefonen kommer, ifølge rygterne, med 2 GB RAM, en lagerplads på enten 32 GB eller 128 GB. Bagsidekameaet bliver på 12 megapixels mens frontkameraet bliver på fem megapixels. Batteriet vil have en kapacitet på 1700 mAh.

Macrumors skriver dog, at disse rygter skal tage med et gran salt. Den indiske tech-side Tekz24 ikke er kendt for at rapportere Apple-rygter, og derfor bliver det spændende at se, om disser rygter bliver bekræftet af mere anerkendte tech-sider.

iPhone SE test – en stor succes i en lille krop

Mere til historien

Den nuværende iPhone SE har en 4 tommer skærm, og den kommer med Apples A9 chip. Telefonen har et 12 megapixels kamera på bagsiden. Telefonen koster omkring 2.400 kroner med 32 GB hukommelse.

Flere detaljer om Apples jubilæums-iPhone

RYGTE: Flere detaljer om den kommende 20-års jubilæumstelefon fra Apple er kommet ud.

(mere…)
iOS 18.5 er ude nu

Apple har frigivet ny softwareopdatering til iPhones. Se hvad opdateringen byder på.

(mere…)
iOS 19 kan forbedre batterilevetiden

KORT NYT: Apple planlægger flere nyheder, der skal forbedre batterilevetiden med iOS 19.

(mere…)
Apple kan hæve priserne på iPhones i år

RYGTE: Apple vælger måske at hæve priserne på iPhone i år, men det er ikke toldsatser, som er den primære grund.

(mere…)
Apple Watch Ultra 3 vil komme med blodtryksadvarsler

I den kommende generation af Apple Watch Ultra rygtes det, at nye spændende funktioner er på vej.

(mere…)
Apple-boss: iPhone måske overflødig om 10 år

Teknologien udvikler sig med hastige skridt, hvilket også gør, at iPhone kan blive overflødig i fremtiden.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram