Urremmen til dit Apple Watch skal stramme sig selv

Husker du de selvstrammende snørebånd i filmen “Tilbage til fremtiden”? En ny patentansøgning tyder på, at Apple arbejder på noget lignende.

Illustration fra patentet (Foto: USPTO)

Den norske tech-side Tek.no skriver, at Apple netop har fået patent på en selvjusterende mekanisme til elektroniske apparater, som kan bæres på kroppen.

I patentansøgningen skriver Apple, at smart- og træningsure ofte kun tillader en grov justering af urremmen. Dette betyder, at uret ikke altid sidder komfortabelt. Samtidigt kan det man opleve at remmen bliver løsere ændre sig pga. af sved eller bevægelse.

Apple Watch Series 3 – dansk pris og tilgængelighed

Apples dynamiske tilpasningsløsning skal gøre det muligt, at remmen automatisk tilpasser sig brugeren. Dette skal sikre, at du altid har en optimal komfort, når du bærer et Apple Watch.

Justeringen kan f.eks. foregå ved at sensorer løbende indsamler biometriske data. Dette betyder, at hvis uret registrerer, at du er igang med fysisk aktivitet, kan det selv stramme urremmen, så det sidder bedre og ikke hopper rundt på armen.

Udover den automatiske justering, kan brugeren også selv justere remmen via Apple Watch brugerfladen.

Hvis du er super-nørdet, kan du se patentet her

Mere til historien

Selvom patentet er godkendt, er der ingen garantier for, at det bliver til et færdigt produkt i fremtiden.

HomePod får to nye funktioner med iOS 26

Apples HomePod får også lidt nyheder i forbindelse med efterårets store softwareopdatering.

(mere…)
Apple har drøftet et opkøb af Perplexity

RYGTE: Apple har internt drøftet et muligt opkøb af AI-virksomheden Perplexity AI.

(mere…)
Apple åbner for AirDrop-lignende fildeling mellem iPhone og Android

Ny opdatering åbner for trådløs fildeling mellem iPhone og Android.

(mere…)
iPhone vil overgå til fuldskærmsdesign over to faser

KORT NYT: Nye rygter peger på, at Apple arbejder på et fuldskærmsdesign til iPhone.

(mere…)
Apple CarPlay får stor opdatering med iOS 26

Det er ikke kun iPhone, som får en stor opdatering. Apple CarPlay gør også - både på design og funktioner.

(mere…)
Derfor vil Apple ikke fusionere iPad og Mac

Hvis du har undret dig over, hvorfor Apple ikke fusionerer iPad og Mac, så er der en forklaring.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram