Google introducerer anti-virus til Chrome på Windows

Ny og simpel anti-virus-software skal sikre brugerne er en realitet i Google Chrome på Windows.

Chrome er den suverænt mest populære browser ifølge Net Marketshare. Og nu bliver Windows-versionen mere sikker. Det fremgår af et indlæg på Google Blog.

Den seneste udgave af Chrome til Windows kommer med tre nye features, der skal forhindre, at adware og lignende inficerer Googles browser til Windows.

Google-søgning inkluderer nu video-previews på Android

Først på listen er Chromes evne til at holde bedre øje med udvidelser. Chrome kan nu se, om en udvidelse har ændret indstillinger i Chrome. Eksempelvis skruet på søgemaskinen og lignende. Ifølge Google så har denne feature hjulpet “millioner af brugere i løbet af den seneste måned”.

Brugere af Chrome kan møde skiltet her, hvis deres søgemaskine er blevet ændret af et andet program.

I praksis nulstiller Chrome selv indstillingerne, hvis den mener, at de er ændret af andre end brugeren. Det er fortsat muligt at nulstille indstillingerne manuelt. Det kan man gøre ved at besøge: chrome://settings/resetProfileSettings

ASUS Chromebook Flip C302 – et forbillede for Chromebooks

Google har også forbedret Chromes håndtering af uønskede plugins. Det gælder eksempelvis plugins, der følger med anden downloadet software. I nogle tilfælde “inficerer” det nemlig Chrome med uønskede plugins. Og nu er Chrome selv i stand til at advare brugerne om det.

Inficerede Chrome-brugere vil møde et popup-vindue, der advarer om “skadelig software”. Via vinduet kan brugere få oplysninger om softwaren og samtidigt fjerne den. Opmærksomme Chrome-brugere vil vide, at “Chrome Cleanup”, som det hedder, ikke er nyt. Men Google har strømlinet processen, så den er nemmere at forstå.

Google har på sin hjemmeside en lang række af punkter, som bruges til at afgøre om software er skadelig. I teorien skulle Chrome altså ikke fjerne den software, som man rent faktisk gerne vil have i Chrome.

Mere til historien

Omkring 60 procent af verdens computere bruger Chrome, når de surfer rundt på nettet. Det fremgår af en analyse fra Net Marketshare. Analysen fortæller dog ikke, hvor stor en andel, der bruger Windows-udgaven.

EvLeak lækker ny Google Pixel– se den her

I midten af august har Google inviteret verdenspressen til lanceringsevent, men den store tech-profil EvLeaks har netop lækket nogle af produkterne.

(mere…)
Spar over 1.000 kroner: Oister sænker prisen på 5G-bredbånd

Oister tilbyder lige nu mobilt bredbånd med ubegrænset data til nedsat pris i de første 12 måneder. Det giver en samlet besparelse på 1.080 kroner.

(mere…)
Google har bekræftet Pixel Watch 5 er på vej

Rygterne svirrer om kommende Google produkter og nu virker det til, at Google selv har bekræftet Pixel Watch 5.

(mere…)
Google teaser for Pixel 11 Pro

KORT NYT: Google har lagt en teaser ud for deres kommende Pixel 11 Pro med en ny "Glow"-funktion.

(mere…)
Nu kan du gendanne din Google-konto med en selfievideo

Google er i gang med at udrulle selfievideo som en ny mulighed til gendannelse af din Google-konto.

(mere…)
EU presser Google: Skal åbne Gemini-funktioner for konkurrenterne

Nu får Google samme tur, når det gælder adgangen til AI-kernefunktioner i EU.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram