Samsung arbejder på Note 9 med indbygget alkometer

RYGTE: Næste års Samsung Galaxy Note 9 kan måske måle din promille efter julefrokosten.

“Pust. Puuuuuuuuuuuust. Og stop”.

Måske har du hørt ordene ovenfor komme ud af munden på en politimand. Men i fremtiden er det måske din telefon, der fortæller dig, hvornår du kan stoppe med at blæse i alkometeret. Det skriver det norske tech-site TEK.NO.

 – Samsung har offentliggjort Galaxy Note 8 – ved en fejl?

Rygtemaskinen kører med højeste hastighed, og der bliver spyttet mange rygter ud omkring Samsungs kommende Galaxy Note 8. Der ventes, at blive afsløret senere denne uge. Men nu er rygterne om efterfølgeren også begyndt at florere.

 – Samsung inviterer til Galaxy Note 8 Unpacked-event

Samsung-alkometer på Note 9 (Patent: Samsung / Patently Apple)

Et patent som Samsung har fået tildelt fra det Amerikanske Patentkontor viser tilsyneladende en stylus med indbygget mikrofon og alkometer. Samsung ansøgte om patentet i sommeren 2016. I juli i år har den Sydkoreanske elektronikproducent så fået tildelt patentet.

Af patentet fremgår det, at alkometer- og mikrofonenheden er drevet af et lille internet batteri. Det er derfor ikke noget krav, at sensor og mikrofon er forbundet direkte telefonen. I stedet vil data blive udvekslet igennem via en trådløs modtager/afsender.

I patentansøgningen beskriver Samsung, hvordan enheden er en “gas-sensor”. Det vil sige, at alkometeret i første omgang måler alkoholpromillen, mens det på sigt måske også kan måle andre ting via brugerens udånding. Lungesygdommen KOL måles eksempelvis igennem patients åndedræt.

 – TIP: Sådan gemmer du data fra S Health

Allerede i dag kan flere Samsung-telefoner bryste sig af flere sundhedssensorer. Samsung Galaxy S8 har eksempelvis en sensor til at måle brugerens hjerteslag per minut. Desuden giver telefonens accelerometer kombineret med et gyroskop muligheden for at tælle antallet af skridt.    

Mere til historien

Samsung er langt fra de eneste, der satser på sundhedssensorer. Apple lancerede i 2014 HealthKit, der giver producenter mulighed for at lave eksempelvis blodtryksmålere, der kan snakke sammen med brugerens iPhone eller iPad. Der findes allerede et alkometer, som kan kommunikere med iOS-apparater.

Det seneste om spil til Nintendo Switch 2

RYGTE: Lanceringen af Nintendo Switch 2-spil kan blive opdelt i faser.

(mere…)
Pixel 9a kan have problemer med overophedning

RYGTE: Angiveligt skulle udskydelsen af Google Pixel 9a skyldes overophedning.

(mere…)
Stor Apple-event på vej – her er vores forventninger

Her er hvad vi forventer af Apples store juni-event

(mere…)
OnePlus 13T kan få stort batteri

KORT NYT: Der rygtes en mindre OnePlus, men med et ret stort batteri.

(mere…)
Apple Watch SE med ”nyt look” – droppes måske

Der har været rygter om, at Apple ville lancere et anderledes Apple Watch med nyt look.

(mere…)
Apple Watch og AirPods: Kamerafunktioner på vej

Der har tidligere været rygter om det. Nu får de nyt liv. Det ventes, at der kommer kamera i Apple Watch og AirPods.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram