Google vil angiveligt købe SnapChat

RYGTE: SnapChat er et af de mest populære sociale medier i verden. Facebook har tidligere ville købe men fik nej. Nu skulle Google været på banen.

Snapchat

Snapchat

SnapChat har haft en enorm vækst siden starten i 2011 og er i dag et af de mest benyttede sociale medier i verden. Særligt de unge bruger SnapChat.

Tilbage i 2013 bød Facebook 3 milliarder dollars for tjenesten, men det sagde SnapChat-chefen Evan Spiegel blankt nej til. Det skriver Mashable.com.

 – Snapchat opdateret med nye funktioner

Nu skulle Google så angiveligt være kommet med et bud på SnapChat. Buddet skulle ifølge TechCrunch være på hele 30 milliarder dollars eller hvad der svarer til omkring 188 milliarder danske kroner.

Ifølge kilden er Googles bud dog ikke nyt. Faktisk skulle buddet allerede være faldet sidste år, men er angiveligt fortsat gælde. Det virker dog hverken til, at være accepteret eller afslået. En inside-kilde hævder overfor Business Insider, at der fortsat er tale om et eventuelt salg.

Men nyheden om det eventuelle salg betød, at SnapChat aktien steg næsten 2 procent på børsen. Investorerne skulle også presse på for at få gennemført et salg.

Det er Evan Spiegel, og medgrundlægger Bobby Murphy, som i praksis har fuldmagt til at bestemme over selskabets fremtid.

 – Snapchat kan blive en af de største børsnoteringer

Begge selskaber har indtil videre nægtet at kommentere sagen.

Mere til historien

Hvor Evan Spiegel og Facebook-stifter Mark Zuckerberg skulle have et køligt forhold til hinanden så forholder det sig anderledes mellem Spiegel og Google-chef Eric Schmidt. Eric Schmidt har sågar været en nær rådgiver for Spiegel ligesom SnapChat benytter Googles business programmer.

Google Fotos får stor opdatering med nye enkle funktioner

Google skruer op for funktionerne i Google Fotos med introduktionen af ny billedmotor. 

(mere…)
Forbud mod sociale medier for unge under 15 år

DANMARK: Regeringen har indgået en ny aftale, der forbyder børn og unge under 15 år at bruge sociale medier, medmindre forældrene giver dispensation.

(mere…)
Google Maps med AI: Du kan navigere håndfrit

Snart kan danske bilister få en fuldt stemmestyret køreoplevelse, når Google ruller sin AI-assistent, Gemini, ud i Google Maps. 

(mere…)
Apples nye smartere Siri får sine kræfter fra Google

RYGTE: Når Apples smartere Siri en dag bliver udrullet, så bliver motoren måske Google Gemini.

(mere…)
Google forslår nedslag i Play Store gebyrer

KORT NYT: Google har foreslået en reducering i deres Play Store-gebyr samt forbedret understøttelse af tredjepartsbutikker.

(mere…)
Google Oversæt kan snart blive mere præcis

Snart bliver Google Oversæt enten mere præcis eller hurtigere, når det gælder oversættelser.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
12 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram