3’s kunder berøres ikke af EU’s nye roamingregler

Ingen prisstigninger eller ændringer af vilkårene i 3LikeHome. De fleste 3-kunder berøres ikke af EU’s nye roamingregler.

Fly rejse ferie turisme

Når 3’s kunder rejser på ferie sker det uden ændring af pris eller vilkår for 3LikeHome (Foto: Gerhard Gellinger)

Kunderne hos teleselskabet 3 kan ånde lettet op. Hovedparten af kunderne har et abonnement med 3LikeHome, og vil således ikke opleve nogen forskel, når EU’s nye roaming-regler træder i kraft den 15. juni 2017.

Regnedrengene hos 3 har været i fuld gang på en store kugleramme og kommet frem til, at pakkerne med 3LikeHome ikke skal have ændrede vilkår.

Derfor kan 3’s kunder, med 3LikeHome, fortsat bruge smartphonen i 52 lande, inklusive de europæiske lande, uden det koster ekstra.

3 oplyser, at “langt de fleste” har i dag et abonnement med 3LikeHome inkluderet.

EU har en ”Fair Use”-grænse som teleoperatørerne kan vælge at bruge, for at sikre sig mod eksploderende udgifter, fordi telekunderne forbruger mere data i udlandet end før, men 3 fastholder det nuværende niveau. Det betyder, at privatkunderne får mellem 33 og 139 procent mere dataroaming, end EU kræver. Det skriver 3 i en pressemeddelelse.

3’s grænse for dataforbruget er 10 GB per SIM-kort inden for en regningsperiode. Når man er på udenlandske netværk, der ikke er ejet af 3-koncernen (Hi3G) skal man ikke forvente hastigheder på mere end 0,5 Mbit/s, fremgår det af vilkårene.

– Analyse: Forvent flere prisstigninger pga. EU-roaming fremover

Abonnementer uden roaming

I forbindelse med reglerne om fri EU-roaming har 3 lanceret nogle nye abonnementer der udelukkende kan bruges i Danmark.

For 79 kroner får man 5 GB data og 5 timers tale. I løsningen til 99 kroner om måneden er der 15 GB data og 15 timers data.

Når man kommer uden for Danmarks grænser, vil der således ikke længere være signal på telefonen.

De kunder som ikke allerede havde 3LikeHome inkluderet i abonnementet er blevet tilbudt enten at opgradere abonnementet, eller få et af de nye abonnementer der kun virker i Danmark. Ændringen for disse kunder træder i kraft den 29. maj 2017.

Hvis man som kunde er ramt af denne vilkårsændring kan man løsnes fra en eventuel bindingsperiode, så det frit er muligt at skifte teleselskab.

– Centralt netværkselement i mobilnetværkene misbruges af hackere

Mere til historien

Som følge af EU’s nye roaming-regler stiger priserne på mange af abonnementerne hos de forskellige selskaber. 3 har holdt priserne i ro, men tilbyder altså såkaldte ”DK-only”-løsninger.

Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
4 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Teleselskabet 3 ramt af cyberangreb: 400.000 navne og adresser kan være berørt

Uvedkommende har udnyttet en teknisk sårbarhed hos teleselskabet 3. Navne og adresser på op mod 400.000 nuværende og tidligere kunder kan være blevet tilgået.

(mere…)
Eesy giver halv pris på mobilabonnementer i 6 måneder

Nye kunder kan få 40 GB og fri tale for 64 kroner om måneden. Rabatten gælder i seks måneder, og tilbuddet udløber den 25. oktober 2026.

(mere…)
Telenor fjerner irriterende datagrænse i EU

Telenor fjerner den særskilte og lavere EU-kvote på sine mobilabonnementer. Har du 100 GB i Danmark, kan du fremover også bruge 100 GB på rejsen i EU.

(mere…)
Flexii giver rabat på mobilabonnementet i op til 1 år 

Du kan lige nu spare penge på mobilabonnement – hver måned – i op til helt år hos Flexii. 

(mere…)
Eesy sænker prisen 20 % – men kun i ét døgn

Eesy sælger i 24 timer mobilabonnementer med 20 % rabat – og modsat mange andre tilbud følger den lave pris dig, så længe du beholder abonnementet.

(mere…)
EU-krav fejler: 82 procent af smartphones mangler lovpligtige reparationsdata

EU kræver, at producenter oplyser om reparationsmuligheder, reservedele og reparationsvenlighed. En ny gennemgang af 2.334 smartphones viser, at kun 18 procent har links, hvor forbrugerne faktisk kan finde de krævede oplysninger.

(mere…)
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram