Apple har bestilt 70 millioner OLED-skærmpaneler

Apple gør klar til produktionen af de kommende iPhones og har angiveligt bestilt 70 millioner OLED-skærmpaneler hos Samsung.

iPhone 7 og iPhone 7 Plus, Product RED (Foto: Apple)

iPhone 7 og iPhone 7 Plus, Product RED (Foto: Apple)

Det har længe været rygtet, at Apple til efteråret vil lancere hele tre nye iPhones for at markere 10 års jubilæet. Og efterspørgslen ventes at blive enorm.

Skal man tro den japanske finansavis, Nikkei Asian Review, så har Apple angiveligt netop lagt en ordre på hele 70 millioner OLED-skærmpaneler hos Samsung Display.

 – Apple iPhone 8 får buet OLED-skærm

– ”Apple har bestilt 70 millioner OLED-paneler fra Samsung Display i år, mens Samsung forbereder sig på at spytte så mange som 95 millioner paneler ud til Apple i 2017 i tilfælde af, at efterspørgslen overgår forventningerne,” siger David Hsieh, der er analytiker i IHS Markit, til Nikkei Asian Review.

Apple skulle ifølge rygtebørsen lancere en helt særlig iPhone-model i år – foruden to ”normale modeller”. De almindelige skulle være ligesom iPhone 7 og iPhone 7 Plus – altså på henholdsvis 4,7 tommer og 5,5 tommer LCD-skærme. Den tredje model skulle få en 5,2 tommer OLED-skærm og være kant-til-kant.

Samsung er den producent, som er længst fremme når det kommer til OLED-skærmpaneler. Hvilket altså er grunden til, at de er valgt som leverandør af Apple.

Ud fra oplysningerne at dømme, så forventer Apple altså at kunne sælge mindst 70 millioner iPhone-modeller med OLED-skærm. Det ventes i øvrigt, at Touch ID-sensoren er fjernet og i stedet integreret i skærmpanelet. Det er dog uvist om der er hold i rygterne. Tidligere har det heddet sig, at Apple havde bestilt 100 millioner OLED-skærmpaneler hos Samsung.

 – Apple klar med endnu en opdatering – iOS 10.3.1

Apple har ikke meldt noget ud omkring nogen kommende iPhone-modeller.

Mere til historien

Analytiker Jeff Pu fra analysefirmaet Yuanta Investment Consulting forventer, at Apple kun sælger 55 millioner eksemplarer af den særlige iPhone-model i 2017. Mens han forventer, at det samlede antal af nye iPhones i år vil nå 100 millioner. I 2016 solgte Apple 53 millioner iPhone 7 og 28 millioner iPhone 7 Plus – altså i alt 81 millioner eksemplarer.

Læs også:
Analytikere mener Apple fremskynder iPhone 8

Samsung Galaxy Tab S11 Ultra er ULTRA lækker | TEST

(mere…)
Samsung Bespoke AI Jet Ultra – ledningsfri støvsuger med AI | TEST

ANMELDELSE: AI er en gimmick og tømningsstationen et skrummel, men Bespoke AI Jet Ultra er en utrolig effektiv ledningsfri støvsuger.

(mere…)
Apple Watch Series 11: Endelig mere batteritid | TEST

ANMELDELSE: Batteritiden er udvidet, men er det nok? Her er min vurdering af Apple Watch Series 11.

(mere…)
iPhone 17-salget overgår forventningerne 

Den nye iPhone 17-serie har fået en stærkere start på salget, end analytikerne forventede. 

(mere…)
Samsung Galaxy S26 får måske alligevel en plus-model

RYGTE: Måske kommer der alligevel en plus-udgave til Samsung Galaxy S26-serien.

(mere…)
Den britiske regering VIL have en bagdør i iCloud

Den britiske regering giver ikke op og gør nu et nyt forsøg på at få implementeret en bagdør til iCloud.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
15 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram