Samsung brudt i flammer før Galaxy S8-event

Dagen før Samsungs store Unpacked-event er en af deres butikker i Singapore brudt i brand.

Lækkede billeder af Samsung Galaxy S8 (Foto: EvLeaks)

Samsung har bare ikke en særlig god historik når det kommer til ildebrande. De fleste husker sikkert at have læst om Galaxy Note 7-telefonerne, som brød i brand sidste år.

Og nu rammes Samsung atter af en brand dagen før lanceringen af deres næste store topmodel Galaxy S8 og Galaxy S8+.

 – Tidslinje: Galaxy Note 7 katastrofen – dag for dag

Fiaskoen er dog ikke på niveau med Galaxy Note 7-sagen. For der er ”kun” tale om, at der er brudt brand i en af Samsungs butikker i Singapore. Det skriver CNET via Channel NewsAsia.

Derfor blev både Samsung butikken og nærliggende butikker evakueret af myndighederne. Men heldigvis kom hverken personer eller butikken for den sags skyld til skade. Branden blev nemlig hurtigt slukket af butikkens sprinkleranlæg.

– “Vi er lige nu i gang med at undersøge de materielle skader og arbejdet tæt med myndighederne for at afsøge årsagen til branden. Butikken vil forblive midlertidigt lukket i denne periode. Vi beklager oprigtigt ulejligheden,” lyder den officielle udtalelse fra Samsung efter branden.

 – Samsung: Derfor eksploderede Galaxy Note 7

Men nok om brande og Samsung. I stedet ser vi på MereMobil.dk frem til morgendagens lancering. Du kan følge Samsungs Unpacked-event live. Se mere i nedenstående link.

 – Sådan følger du Samsung Unpacked – Galaxy S8 og Galaxy S8+

Mere til historien

Samsung har tidligere på måneden startet udrulningen af Android 7.0 Nougat til Galaxy S7 og Galaxy S7 Edge. Læs mere om det her.

Samsung ruller One UI 8 ud: AI-funktioner og optimeret brugerflade

Samsung har startet den officielle udrulning af One UI 8 til en række Galaxy-enheder. Se hvilke her. 

(mere…)
Samsung S25 FE skuffer på ét altafgørende punkt | TEST

TEST: Den har en fremragende skærm, god ydeevne og fin batteritid. Alligevel efterlader den nye Samsung Galaxy S25 FE et vigtigt spørgsmål ubesvaret.

(mere…)
Samsung begynder snart at udsende One UI 8 (Android 16)

Udrulningen af One UI 8 begynder snart, men nogle modeller må vente et par måneder.

(mere…)
Samsung Galaxy S26 Ultra kan få nedgraderet kamera

RYGTE: Den kommende Samsung Galaxy S26 Ultra får måske et nedgraderet kamera, når det gælder zoom-delen.

(mere…)
Galaxy S26 Ultra og S26 Pro bliver måske tynde

RYGTE: Et nyt læk antyder et tyndere design for Samsung Galaxy S26 Ultra og S26 Pro

(mere…)
Nyt mellemklassevåben: Samsung Galaxy S25 FE har vildt høj startpris

Nu kommer Samsung Galaxy S25 FE er nedgraderet S25’er til en ALT for høj startpris.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
13 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram