AirPods er en kæmpesucces, siger Apple

Det trådløse headset AirPods er en kæmpe succes, ifølge Apples topchef Tim Cook.

AirPods med iPhone 7 (Foto: Apple)

AirPods med iPhone 7 (Foto: Apple)

Salgsstarten for AirPods blev en af Apples mere kaotiske. I hvert fald set i forhold til en udsættelse af lanceringen, hvilket ikke er Apples normale måde at arbejde på. Nu er AirPods frigivet, men stort set umulige at købe. Lige nu melder Apple om seks ugers leveringstid.

Den lange leveringstids handler som en ”run a away success”. Ordene kom fra Apples CEO Tim Cook på den amerikanske nyhedskanal CNBC via Twitter. Salget går altså fantastisk, hvis man skal tro Tim Cook.

Hvor mange AirPods der er bestilt eller solgt, siger Apple sædvanligvis ikke noget om, men fra starten var de svære at opdrive. Den 13. december 2016 startede salget, men leveringsdatoen var allerede dengang lang – 20. december, skriver Tek.no.

Ifølge Humac, der er officiel Apple Store i Danmark, er der også her ventetid. 3-4 uger skønner Michael Bech, adm. direktør, der vil gå, inden ventelisterne er i bund.

– TIP: Sådan parres AirPods med Android-telefoner

AirPods er en trådløs version af de kendte EarPods, der ligger i salgspakken til iPhone. Det mest imponerede er parringen, der er helt vildt genial. På lydkvaliteten er de ikke specielt interessante.

– TEST: Sådan er AirPods fra Apple

Første kig på Apple AirPods

Mere til historien

Lydstyrken i AirPods kan kun justeres via enten telefonen eller ved at dobbelt-tappe på en af dem, og sige til Siri f.eks. ”lower the volume”.

Tim Cook forklarer sin afgang inden iPhone Duo

Tim Cook valgte sin afgang meget nøje, specielt set i lyset af en stor lancering kort tid efter.

(mere…)
Apple kan lancere nye Mac-modeller og iPad 27. oktober

RYGTE: Indtil videre har vi den 13. oktober som en bekræftet dato for nyheder hos Apple, men nu ser 27. oktober også ud til at blive vigtig.

(mere…)
Rygte: iPhone Air 2 bliver endnu tyndere – trods større batteri

Den kommende iPhone Air 2 forventes at skære yderligere af tykkelsen og lande på blot 5,2 mm. Samtidig får batteriet en solid opgradering.

(mere…)
Apple gør klar til hjemmet – nye produkter

Apple lancerer nye produkter den 13. oktober under sloganet "Welcome Home". Rygterne peger på en stor satsning på det smarte hjem.

(mere…)
Rygte: Ny OLED MacBook Pro bliver alligevel ikke tyndere

Apples kommende MacBook Pro med touchskærm og OLED-panel bliver betydeligt lettere, men vi skal ikke forvente et markant tyndere design, lyder det nu fra en velkendt kilde.

(mere…)
Sådan vil LG’s smarthome fungere med Apple

RYGTE: LG vil lancere flere nye tilbehørsmuligheder til smarthome, hvor et samarbejde med Apple skal integrere dem i Apples økosystem.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram