Apple har bestilt 100 millioner OLED-skærme hos Samsung

KORT NYT: Samsung har efter sigende indgået en aftale med Apple om leveringen af OLED-skærme til iPhone i 2017. De skal levere 100 millioner om året.

En aftale om levering af OLED-skærme mellem Samsung og Apple er angiveligt indgået. Det skriver den koreanske avis The Korea Herald i hvert fald. Og aftalen skulle lyde på, at Apple fra næste år vil modtage 100 millioner styks 5,5 tommer OLED-skærme hvert år fra Samsung.

 – Analytiker: iPhone vil i 2017 blive i glas

Den koreanske avis mener også at vide, at aftalen har en værdi på 17 milliarder kroner om året.

Der har tidligere været skriverier om, at Apple ville skifte til OLED-skærme. Det var dog da forventet det først blev i 2018. Det skriver GSMArena.com.

 – OLED-skærme på iPhones i 2018

Der oplyses ikke andre skærmstørrelser end 5,5 tommer, så det er uvist om Samsung også skal levere andre størrelser eller Apple har en anden leverandør til de mindre skærme. Det ville i hvert fald være underligt, hvis de undgår nu de netop har lanceret iPhone SE med en 4 tommer skærm.

 – MINITEST: Apple iPhone SE holder – Apples lille kæmpe

Det er endnu uvist om rygterne holder vand. Hverken Apple eller Samsung har kommenteret på det.

Mere til historien

OLED-skærme bruger mindre strøm og har en bedre kontrast end LCD-skærme, som Apple bruger nu.

iPhone 18 Pro kan få en stor kameranyhed

RYGTE: Næste års iPhone 18 Pro kan måske få en stor kameranyhed, der kan forbedre baggrundsløring på billeder.

(mere…)
Samsung afholder event næste uge

Samsung afholder et event i næste uge, hvor et nyt XR-headset ventes annonceret.

(mere…)
iPad Pro har fået M5-chippen og bliver endnu kraftigere

Udover MacBook Pro og Apple Vision Pro, så er iPad Pro også blevet opgraderet med en M5-chip samt flere andre nyheder.

(mere…)
Apple udgiver ny MacBook Pro med M5-chip

Apple er klar med den første MacBook Pro, der kører på Apples M5-chip – her er mere om den.

(mere…)
Apple Vision Pro får stor chip-opgradering

Apple har via en pressemeddelelse opgraderet deres Apple Vision Pro med en ny M5-chip samt forbedret strap.

(mere…)
Tre smarthome-produkter ventes fra Apple

RYGTE: Det ventes, at Apple er på vej med tre smarthome-produkter i de kommende år, hvoraf et af dem er den længe ventede 'HomePad'.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
4 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram