Vred Tim Cook giver FBI fingeren

FBI vil presse Apple til at åbne en terrorists iPhone. Det har tvunget Apples CEO Tim Cook ud af kontoret.

Apple CEO Tim Cook (Foto: Apple)

Apple CEO Tim Cook (Foto: Apple)

Den amerikanske regering vil tvinge Apple til, at åbne en iPhonen der har tilhørt en terrorist, så efterretningstjenesten kan se nærmere på indholdet, skriver Ekstra Bladet.

FBI’s pres har fået Apple topchef Tim Cook til at stille op til et interview. Her skal man huske, at Apples topchefer og talspersoner kun ganske sjældent er tilgængelig for pressen. Apple stiller kun op, hvis de vurderer, at der er en gevinst for dem.

– ”De vil have os til at skrive noget software, hvor det i praksis svarer til, at give iPhone ’kræft’,” lød det fra Tim Cook på den amerikanske TV-station ABC.

Tim Cook er både skuffet over regeringen og præsident Barack Obama, der hårdt forsøger, at få adgang til telefonerne.

Hvis Apple tvinges til at åbne telefonerne denne her gang, hvad bliver så det næste, lyder det fra Apple-chefen. Vil myndighederne også have adgang til at overvågne borgerne via kameraet i telefonen?

Apple vil kun hjælpe myndighederne, såfremt det ikke berører millioner af andre kunder.

Ifølge rygterne er Apple lige nu ved at udvikle software, der skal gøre det helt umuligt for FBI, og Apple selv, at tvinge sig adgang til indholdet på en iPhone. Tim Cook medgiver, at spørgsmålet om hvorvidt man skal give adgang til en terrorists iPhone er et kæmpe dilemma.

Herunder kan du se ABC’s interview med Tim Cook.

Sådan beskytter du iPhone mod nysgerrige blikke

Video: Se ABC’s interview med Tim Cook

Mere til historien

Sikkerheden i techprodukter er ofte til debat. Kina nævnes tit som den store synder, men USA klarer frisag i den slags spørgsmål. Læs vores baggrundshistorie om overvågning.

Apples kommende HomePad kan komme senere i år

RYGTE: Apples ventede HomePad kan udkomme senere i år – hvis rygterne altså taler sandt.

(mere…)
Rygterne svirrer… Får vi AirTag 2 inden for en måned?

Der er mange rygter i gang om næste generation af AirTag. Måske lanceringen sker i nær fremtid.

(mere…)
Apple klar med smartbriller i 2026

Rygterne svirrer om, at Apple måske vil lancere smartbriller i slutningen af næste år.

(mere…)
Fortnite er atter tilgængelig på iPhone

KORT NYT: Efter en kortere nedlukning er Fortnite igen tilgængelig på iPhone.

(mere…)
Apple dominerer stadig på loyaliteten

iPhone-brugere er stadig i høj grad loyale over for Apple, viser en ny statistik.

(mere…)
Batteri og vægt afsløret for iPhone 17 Air

RYGTE: Batterikapaciteten og vægten på Phone 17 Air er afsløret.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
58 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram