Facebook klar med 360 graders video på iOS

Du kan have set 360 graders video på din Facebook startside, hvis du har en Android eller en PC, men nu kommer funktionen også til iOS

360 graders videoer giver en speciel oplevelse, og skal ses med et VR headset, hvilket man heldigvis kan anskaffe sig rimelig billigt – hvis man altså har det fint nok med, at det er lavet af pap. Dermed ikke sagt, at hvis man anskaffer sig et, vil der være massere af indhold at nyde i Virtual Reality.

Dog kommer mængden af VR optimeret indhold til at stige gradvist, nu at Facebook ruller en opdatering ud, der omfatter iOS også.

Sider som: ABC News, BuzzFeed, Nickelodeon og mange flere, har allerede startet på at rulle indhold ud i 360 graders video, og det vil helt sikkert blive udbredt endnu mere fremadrettet.

VR tager stille og roligt over

Facebook vil få indholdet længere ud, ved hjælp af en nyligt lanceret “mikroside”, som skulle give tips og tricks til at skyde 360 graders video, så det bliver mere normalt for forbrugere, at uploade indhold i formatet.

De arbejder også med, at få en direkte uploadknap på de respektive apps og tilhørende kameraer der er kompatibel med at skyde i 360 grader.

Der vil ikke gå længe før VR bliver den nye standard for visning af videoer, og dermed vil fremtidige reklamer også foregå i formatet. Faktisk arbejder Facebook allerede sammen med firmaer som: Samsung, Disney World og AT&T, i at skabe reklamer optimeret til formatet.

Mere til historien

90 procent af brugere trekker deres Facebook via mobilen, hvilket også gør VR indholdet oplagt, hvis man skulle have et Google Cardboard liggende.

Mobilen stjæler fokus fra arbejde – men hjælper det at lægge den væk?

Digitale fristelser er kommet for at blive. Derfor skal vi trænes i at håndtere dem, siger dansk forsker.

(mere…)
Unge er mere bekymrede over sociale medier

En ny rapport viser, at et stigende antal amerikanske teenagere mener, at sociale medier er skadelige og afhængighedsskabende. 

(mere…)
AI skal afsløre teenagernes alder på Instagram

Nu skal AI alsløre brugernes alder.

(mere…)
Meta kan blive tvunget til at sælge Instagram og WhatsApp

Den føderale handelskommission arbejder på at tvinge Meta ud i et salg af Instagram og WhatsApp.

(mere…)
Meta blokerer for Apple

Apple Intelligence er blevet blokeret på Facebook, Instagram, Threads og WhatsApp.

(mere…)
Amazon har budt på TikTok

RYGTE: Amazon er hoppet med på vognen og har ifølge kilder lavet et bud på TikTok.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram