Læk: Nokia C1- Kommende Android lækkerbisken

Når Nokia kan begynde at bruge deres navn på smartphones igen, vil vi formentlig se en ny og spændende Android-satsning. Nye læk viser enheden i alt dens ynde.

Nokia har længe været ude af smartphone-ræset, grundet aftalen med Microsoft, men nu ser det ud til, at deres næste Android enhed vil se dagens lys i 2016.

Enheden ser ud til at være meget minimalistisk, med et design, inspireret af Nokia N1, hvilket bestemt ikke er en dårlig ting.

 – Nokia N1 tablet – comeback på Android

Skærmbillede fra CNMO.com

Skærmbillede fra CNMO.com

Derudover vil telefonen formentlig køre med ren Android, men med Nokias egen Z Launcher oven på, som allerede er at finde i Google Play Store.

Det ser ud til at enheden vil have meget tynde rammer omkring skærmen, og dermed opnå en meget høj “screen to body ratio”, hvilket altid er en bonus.

Phonearena skriver, at det forventes at telefonen vil have en 5 tommer skærm, formentlig med Fuld HD opløsning, en Intel Atom processor, 2 GB RAM samt et 8 megapixels kamera bagpå telefonen og et 5 megapixels foran. Så der skal dermed ikke forventes en enhed i topsegmentet, mere en lækkerbisken i mellemklasse segmentet.

Dermed kunne den blive en konkurrent til OnePlus 2 og Honor 7 fra Huawei.

 – OnePlus 2 test – en konge i mellemklassen er født

Det vides endnu ikke hvornår Nokia C1 vil se dagens lys, men der vil i hvert fald gå noget tid, indtil aftalen med Microsoft, som de i hvert fald er bundet af indtil halvvejs inde i 2016, er ført til ende.

Mere til historien

Det bliver spændende at se, om denne enhed bliver indehaver af USB Type C porten, eftersom Nokia N1 allerede har selv samme port.

Sony WH-1000XM6 afsløret med pris og specifikationer

En produktannonce på Amazon afslører flere detaljer om det kommende Sony WH-1000XM6-headset.

(mere…)
Apple arbejder på AI-søgning i Safari

Apple overvejer AI-drevet søgemaskine i Safari.

(mere…)
Måske comeback til iPhone-batteritilbehør

RYGTE: Apples smart batteri-case står til et comeback i forbindelse med iPhone 17 Air.

(mere…)
Android på vej med desktop-funktion

Du kan formegentlig inden længe benytte din Android-telefon, som en PC. Rygterne svirrer om en desktop-funktion.

(mere…)
Hvilke smartphones er IKKE kinesiske

GUIDE: Vi har samlet en liste over smartphones, som ikke er kinesiske.

(mere…)
Telefoner rammes af vildt stramme EU-krav

Snart kommer der nye EU-regler på mobiltelefoner, som strammer markedet op. Kravene stiger til telefonerne.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
1 Kommentar
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram