Apple Music åbner nu i Danmark

Danmark er med, når Apple sætter nålen i pladen, og lader musikken flyde på Apple Music.

Apple Music

Apple Music (Foto: Apple)

Tirsdag den 30. juni 2015 er datoen hvor Apple tager skridtet ind i en verden af streaming, og ikke længere kun satser på køb og download af musik fra iTunes Music Store, der åbnede den 28. april 2003.

Der har været forskellige forlydender om hvorvidt Danmark var med ved lanceringen, men den er god nok. Apple Music åbner i Danmark, Norge og Sverige samt i 97 andre lande. MereMobil.dk har fået oplysningerne bekræftet af troværdige branchekilder.

Apple Music’ konkurrenter i Danmark bliver primært Spotify. Dernæst Tidal (tidligere Wimp), TDC Play Musik samt Deezer.

Ud over at Apples tjeneste er direkte indbygget i iPhone og iPad, uden brugeren skal foretage sig noget ekstra, så er prisen et godt argument. En familie med seks personer kan dele et abonnement der i alt koster 149 kroner om måneden. Tilsvarende mulighed tager Spotify 299 kroner for, og her er der maksimalt tale om fem personer.

Mere om danske priser på Apple Music

Tre måneder og du er hooked

Apple giver tre måneders prøveadgang. Mon ikke det er nok til at gøre mange hooked på tjenesten, og da betalingskortet allerede er kodet ind i ens iTunes / App Store konto, er der ikke langt fra tanke til handling, når prøveperioden er slut.

Efter offentliggørelsen af musiktjenesten tidligere på måneden, har Apple fået kritik, da giganten ikke ville betale rettighedsindehaverne for brugen af musikken i den gratis prøveperiode. Efterfølgende har Apple skiftet kurs, og afregner nu også til musikskaberne for denne periode.

Potentialet for Apple Music er enormt. Kundedatabasen er på over 800 millioner konti i iTunes, og Apples mål er ifølge en tidligere artikel i Associated Press 100 millioner kunder på tjenesten. Til sammenligning har Spotify 15 millioner betalende på deres musiktjeneste, og i alt 60 millioner brugere i systemet.

Apple Music vil være tilgængelig samtidigt med opdateringen til iOS 8.4, som forventes udsendt i løbet af tirsdagen. Det præcise tidspunkt er ikke klart, men sandsynligvis et sted mellem klokken 17 og 19.

Tjenesten bliver også blive tilgængelig i iTunes, og vil således også kunne benyttes på PC og Mac. Understøttelse af Android kommer senere på året.

Her er hvad du skal vide om Apple Music

Mere til historien

Vi har tidligere skrevet, at Sonos samarbejder med Apple om integration af Apple Music. Overfor Buzzfeed bekræfter Apple nu dette, og lover Sonos-understøttelse inden udgangen af i år.

Vildt rygte: Dropper Apple iPhone 18 til fordel for iPhone Air 2?

Et nyt og meget usikkert rygte hævder, at iPhone Air 2 kan overtage både navnet og prisen på den almindelige iPhone 18. Hidtil har alle rygter peget på, at de to modeller lanceres side om side i foråret 2027.

(mere…)
Apple klar med mindre opdatering: iOS 26.6.2 løser irriterende fejl

Apple har sendt iOS 26.6.2 ud til iPhone 11 og nyere. Den lille opdatering løser et problem, der kunne forhindre iPhone i at hente softwareopdateringer via mobilnettet.

(mere…)
Rygte før aftenens event: Apples foldbare hedder iPhone Duo og koster kassen

Et nyt læk fra Mark Gurman afslører angiveligt navnet og prisen på Apples første foldbare iPhone. Den ventes at starte omkring 2.000 dollars og kan nå cirka 3.000 dollars med mest lagerplads.

(mere…)
Følg med live i aften: Apple gør klar til årets vildeste iPhone-event

I aften klokken 19.00 dansk tid slår Apple dørene op til årets helt store produktshow, "Surprise and shine". Meget tyder på, at det ikke blot bliver en rutinemæssig opgradering, men en af de mest skelsættende præsentationer i årevis.

(mere…)
Tim Cook er væk fra skærmen ved morgendagens Apple-event

Tim Cook er stadig med til Apples store lancering, men han får ikke en rolle i selve præsentationen. Det bliver i stedet den nye CEO John Ternus, der skal være Apples ansigt udadtil.

(mere…)
Apple Watch Series 12 kan få 128 GB og nye træningsfunktioner

Kodefund i watchOS 27 og iOS 27 peger på 128 GB lagerplads, en ny optisk sensor, en Readiness-app og mere detaljeret styrketræning i kommende Apple Watch-modeller.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram