Aller klar med Netflix-model for magasiner

Læs ugeblade og magasiner på mobil og tablet. Aller er klar med en digital platform til deres udgivelser.

Pling på iPad

Pling på iPad

Vi kender i forvejen Mofibo, som samler alverdens bøger der kan læses mobilt for en fast pris hver måned, og nu er en tilsvarende model lanceret for ugeblade og magasiner.

Aller Media er klar med en Netflix-model for koncernens ugeblads- og magasinudgivelser. For 99 kroner om måneden er der fri adgang til 20 titler fra Allers katalog. Aller bliver dermed den første, af landets tre store magasinudgivere, til at lancere denne model, der har fået navnet Pling.

– ”Med Pling ønsker vi at imødekomme den moderne medieforbruger som i forvejen streamer musik og tv. Vi ved fra vores forundersøgelser, at vi med Pling får hjælp til at fastholde vores eksisterende læsere samtidigt med, at vi får mulighed for at tiltrække helt nye læsere, som ikke i forvejen læser magasiner og ugeblade på print. Det er vores klare forventning, at vi med pling kan øge det samlede læsertal på flere af vores udgivelser,” siger magasindirektør hos Aller Media, Charlotte Riparbelli.

Pling er tilgængelig på iOS og Android. Blandt udgivelserne i pakken er Se og Hør, Femina, Vi Unge, Mad & Bolig, Pyskologi m.fl.

Med Pling får Aller Media mulighed for, at indsamle data om læsernes adfærd og forbrug. På længere sigt overvejer Aller også rene digitale udgivelser.

Podcast: Har bøger en fremtid i den digitale verden

Selvom Pling er et naturligt tiltag i den digitale verden, så har printede udgivelser stadig en charme. Hvordan skal unge piger hænge Justin Bieber på vægen, når Vi Unge fremover kommer på iPad?

Mere til historien

Et blad som Femina koster 31,95 kroner i løssalg, og man skal således gøre op med sig selv, om ens bladforbrug egner sig til en fast månedlig udgift på 99 kroner.

Bliver markant dårligere for mange

Dette streaming-abonnement forringes markant i marts.

(mere…)
Er I virkelig nødt til det, YouSee?

Irriterede ændring fra YouSee træder snart i kraft.

(mere…)
Formel 1 og anden livesport kan flytte til Netflix og andre streamingtjenester

Fodbold, tennis og måske Formel 1. Markedet for livesport er i opbrud.

(mere…)
Apple TV+ er nu klar på Android

ENDELIG! Apple TV+ kan nu downloades på Android-smartphones og -tablets.

(mere…)
Disney+ taber 700.000 kunder

KORT NYT: Det seneste kvartalsregnskab for Disney+ viser, at tjenesten har tabt 700.000 kunder over de sidste måneder.

(mere…)
Manglede dansk verdenspremiere på storfilm fodrer filmpiraterne

DEL 6: Pigen med Nålen er det seneste eksempel på, hvordan filmbranchen selv puster til piratkopiering og streaming.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker den bærbare teknologi – smartphones, tablets, smartwatches, forbrugerstof og bringer baggrundshistorier og guides. MereMobil.dk har en ambition om at være den primære kilde at gå til, hvis du ønsker viden om branchen, der hver dag har enorm betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram