LG G2 opdateres med Android Lollipop
Kort nyt: Nu kan du hente Android 5.0.1 til LG G2.
Under sloganet ”Learning from you” blev LG G2 introduceret i august 2013. Her mange måneder senere er der gode nyheder til den aldrende topmodel.
Ved introduktionen kørte LG G2 med styresystemet Android 4.2.2. Jelly Bean, men det fornyes nu til Android 5.0.2 Lollipop. Det bekræfter LG overfor MereMobil.dk.
Opdateringen hentes og installeres via LG PC Suite og ikke om en Over The Air opdatering. Du kan læse mere om opdateringsværktøjet på LGS supportside.
Mere til historien
LG G2 landede hos Verizon i USA, som det første sted, den 12. september 2013. Dagen efter fulgte AT&T.
Du kan formegentlig inden længe benytte din Android-telefon, som en PC. Rygterne svirrer om en desktop-funktion.
(mere…)Det tyder på, at Google skifter til en 2-årig opdateringscyklus for Android TV. Android 15 springes i hvert fald over.
(mere…)Som noget nyt vil Google afholde et Android-event inden deres I/O-event for at give mere fokus udelukkende på Android.
(mere…)Minimumskravene til Android strammes. Det går ud over de billigste telefoner.
(mere…)KORT NYT: Apple har udsendt en mindre opdatering i form af iOS 18.4.1, der retter en træls fejl med CarPlay.
(mere…)Android er på vej med en funktion, der automatisk sætter din mobil til at genstarte, hvis den har været låst i noget tid.
(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Login
Login for at kommentere
7 Kommentarer
Ældste