LG G2 opdateres med Android Lollipop
Kort nyt: Nu kan du hente Android 5.0.1 til LG G2.
Under sloganet ”Learning from you” blev LG G2 introduceret i august 2013. Her mange måneder senere er der gode nyheder til den aldrende topmodel.
Ved introduktionen kørte LG G2 med styresystemet Android 4.2.2. Jelly Bean, men det fornyes nu til Android 5.0.2 Lollipop. Det bekræfter LG overfor MereMobil.dk.
Opdateringen hentes og installeres via LG PC Suite og ikke om en Over The Air opdatering. Du kan læse mere om opdateringsværktøjet på LGS supportside.
Mere til historien
LG G2 landede hos Verizon i USA, som det første sted, den 12. september 2013. Dagen efter fulgte AT&T.
GUIDE: Apple har ændret måden, din iPhone viser screenshots på. Er du træt af, at skærmbilleder nu fylder hele skærmen? Læs her hvordan du slår fuldskærms-funktionen fra og får den gamle screenshot-visning tilbage.
(mere…)Når Apple til sommer præsenterer den næste software, iOS 27, bliver det ikke med fokus på gøgl og nye knapper. Rygterne peger på en massiv oprydning, der skal gøre din telefon hurtigere.
(mere…)Apple har frigivet iOS 18.7.2, en ny softwareopdatering, der er rettet mod brugere, som endnu ikke har opgraderet til iOS 26.
(mere…)Nintendo Store er endelig klar til Android og iOS herhjemme.
(mere…)Der er nye opdateringer til iPhone, iPad, Mac, Apple Watch og Apple TV.
(mere…)Apple har frigivet iOS 26.1, som er særlig interessant her i Danmark.
(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Login
Login for at kommentere
7 Kommentarer
Ældste


