Apple afviser apps der nævner Apple Watch konkurrenter

Nævner en appudvikler konkurrenter til Apple Watch i beskrivelsen af applikationen, bliver app’en afvist i App Store.

Apple Watch

Apple Watch

Salget af Apple Watch er begyndt i de første lande, og Apple er angiveligt ikke ret meget for omtale af konkurrenter i App Store.

Update: Apple afviser ikke konkurrenter til Apple Watch

Ifølge Technology Tell har en applikationsudvikler oplevet afvisning under upload til App Store, fordi beskrivelsen nævnte det konkurrerende produkt Pebble Smartwatch. Der var tale om SeaNav US.

En anden udvikler fortæller hvordan han har været nødt til, at fjerne Pebble på nogle screenshots, før hans applikation kunne gå igennem Apples godkendelsesprocess.

Læser man Apples regler for applikationsupload er der ret mange steder, hvor Apple kan agere ret frit og bruge disse til afvisning af apps.

Eksempelvis:

3.1 Apps or metadata that mentions the name of any other mobile platform will be rejected
3.3 Apps with names, descriptions, screenshots, or previews not relevant to the content and functionality of the App will be rejected

Det er ikke første gang Apple forsøger, at holde omtaler af konkurrenter ude af App Store. Tilbage i 2010 afviste Apple et digitalt magasin fordi de dækkede Android, og i 2012 var det e-bøger som havde links til Kindle Store, der blev afvist ved porten.

Web-TV: Sådan har anmelderne vurderet Apple Watch

Mere til historien

Apple gør i sine betingelser opmærksom på, at det er ”levende” og løbende kan ændre og tilpasses.

Billigere iPhone-reparation: Nu tvinges Apple til at sænke prisen

Har du en smadret skærm eller et slidt batteri? En ny historisk afgørelse betyder, at du snart kan spare mange penge på at få din iPhone fixet i Danmark.

(mere…)
Apple genopliver: iMac Pro kan være på vej

Siden Intel-dagene har der været stille. Men nu er der fundet beviser dybt i systemet, der tyder på, at Apple endelig har lyttet - iMac Pro kan være på vej.

(mere…)
Apple og Samsung går fri: Din mobil bliver (måske) hverken dyrere eller dårligere

Mens konkurrenterne kæmper med en global krise, ser de to giganter ud til at klare frisag. Se hvorfor du (måske) slipper for prisstigninger næste år.

(mere…)
iPhone 18 Pro rygte: Skjult Face ID og variabel blænde

Detaljer om A20-chippen og et nyt kamerasystem er lækket. Læs mere om de nye tekniske specifikationer på iPhone 18 Pro.

(mere…)
iPhone 17e rygte: Apple retter en mangel

RYGTE: iPhone 16e skuffede på ét bestemt punkt. Nu ser det ud til, at Apple har lyttet – og iPhone 17e får præcis den opgradering, mange har savnet.

(mere…)
Slut med bøvlet: Nu bliver det let at skifte mellem iPhone og Android

Frygten for at miste billeder og beskeder holder mange tilbage fra at skifte mobilmærke. Nu går ærkerivalerne Apple og Google sammen om en løsning, der gør dataoverførsel helt smertefri.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
3 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram