Apple vil tilbyde streaming i iTunes

Ifølge Wall Street Journal, så vil Apple integrerer Beats Music i iTunes og dermed tilbyde streaming i den populære musikbutik.

Med streamingtjenesternes indtog, som er overalt for tiden, har det også gjort at Apple har mærket en kraftig nedgang i brugen af den populære musikbutik iTunes Store.

Apple tilbyder ikke muligheden for streaming via tjenesten, men købet af Beats tidligere i år kan betyde det er stærkt på vej. Wall Street Journal hævder i hvert fald, at Beats Music vil blive integreret i iTunes. Det skriver Amobil.no.

Musiksalg i iTunes på verdensplan skulle være faldet mellem 13 og 14 procent indtil videre i år. Og ifølge tal fra brancheorganisationen IFPI faldt salget af downloads 2,1 procent sidste år. Disse tal skulle også være en del af grunden til, at Apple valgte at købe Beats.

 – Bekræftet: Apple har købt Beats

Kilden til Wall Street Journal oplyser, at Apple planlægger at lancerer integreringen af Beats i iTunes i løbet af 2015.

Mens antallet af digitale downloads stagnerer, så er streamingtjenesterne i kraftig vækst. Ifølge analyseselskabet Nielsen, så er disse øget med hele 46 procent i år, sammenlignet med samme periode sidste år.

Modsat konkurrenterne Spotify og Pandora, så har Beats Music ikke nogle reklamefinansierede gratisversioner.

Mere til historien

Trods faldet af digitale downloads så går det ikke helt skidt for Apples iTunes Store. Da Apple fornylig offentliggjorde deres kvartalsregnskab viste det, at iTunes Store i tredje kvartal i år omsatte for 4,6 milliarder dollar – en stigning fra 4,3 milliarder dollar i samme periode sidste år.

Apple hæver priserne i Danmark: iPad, Mac og Apple TV 4K stiger markant

Apple har sat priserne op i Danmark på blandt andet iPad, Mac og Apple TV 4K. Flere produkter stiger markant, men hos nogle forhandlere kan de gamle priser stadig findes.

(mere…)
Dårlig nyhed: Apple hæver priserne markant på Mac og iPad

Det bliver væsentligt dyrere at være Apple-kunde, hvis du skal ud at investere i en ny computer eller tablet. Apple har netop skruet priserne i vejret på tværs af næsten hele porteføljen – og årsagen skal findes i det globale AI-boom.

(mere…)
Apple Watch Ultra 4 ventes til efteråret med stort redesign

Apple ventes at præsentere Watch Ultra 4 til september med et markant redesign, opgraderede sensorer, mulig Touch ID og det nye watchOS 27.

(mere…)
Chokstigning: MacBook Neo stiger med 1.000 kroner

Apple har hævet prisen på MacBook Neo i Danmark fra 5.499 til 6.499 kroner. Enkelte forhandlere har dog stadig modellen til den gamle pris - er du hurtig kan du stadig købe den til gammel pris.

(mere…)
Apples prisstigningerne kan være langt mindre end frygtet

Den seneste uges tid har budt på nogle vilde analyser og udtalelser, når det gælder Apples prissætning og i dag er ingen undtagelse.

(mere…)
Derfor kan mange Apple Watch-modeller ikke få watchOS 27

Apple dropper usædvanligt mange Apple Watch-modeller på én gang i watchOS 27. Forklaringen handler især om AI-funktioner, Siri og manglende processorkraft.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram