Apple gør mobilreklamerne større og længere
Du kan nu opleve, at reklamerne i spil og lignende på iPhone, iPad og iPod Touch bliver længere eller større end tidligere.
Næste gang du spiller dit favoritspil på din iPhone, iPad eller iPod Touch, så kan du risikere at en kæmpe reklame med varighed af et minut overtager din skærm.
Det er nu muligt for udviklere at vælge de nye fuldskærms bannere og videoreklamer i iAds, der blev annonceret tidligere i år. Det skriver Engadget.com.
Fuldskærms reklamerne optræder eksempelvis når du kommer til slutningen af en level eller lignende – og her kan videoerne altså nu variere mellem 15, 30 og 60 sekunders varighed.
Lignende reklamer der allerede er tilgængelige på andre platforme.
Mere til historien
Apple ventes, at præsentere en eller flere nye iPhones den 9. september når de holder Apple-event.
OVERBLIK: Er du til den prisvenlige indgangsvinkel eller den mest kraftfulde Mac nogensinde? Vi ser nærmere på den nye Mac Mini til masserne og Mac Studio til de tungeste videoredigeringsopgaver.
(mere…)RYGTE: Apple er angiveligt ved at ændre indretningen i sine butikker. Det kan være et tegn på, at en ny HomePod Mini, Apple TV og den længe ventede smart home-hub snart lanceres.
(mere…)RYGTE: Apples jubilæumsmodel kan få buet glas og en skærm uden synlige udskæringer. Ifølge et nyt rygte bygger Apple videre på fremstillingsprocessen fra iPhone Air.
(mere…)Efter prisstigninger på Mac og iPad peger nye oplysninger på, at Apple også vil hæve priserne på kommende iPhone-modeller. Stigende komponentpriser nævnes som den vigtigste årsag.
(mere…)macOS 27 Golden Gate bliver kun tilgængelig på Macs med Apple Silicon. Har du en Intel-baseret Mac, stopper de store systemopdateringer derfor med macOS 26.
(mere…)Apple har sendt direkte sikkerhedsadvarsler til iPhone-brugere i mere end 110 lande, hvor enheder mistænkes for at være mål for avanceret spyware.
(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Login
Login for at kommentere
0 Kommentarer
Ældste


