Apples iMessage service ramt af spammere

Beskedtjenesten iMessage er blevet ramt af spammere, som via simple metoder kan bombardere folk med uønskede reklamer.

Screenshot iMessage-funktion

Screenshot iMessage-funktion

Apples bud på en ”konkurrent” til SMS-beskeden, beskedtjenesten iMessage, rammes i stigende grad af spammere, som sender bunkevis af uønskede reklamer og andet brugerne ikke har bedt om.

Henover sommeren har særligt reklamer for Oakley og RayBan-solbriller ramt iMessage-brugerne. Og klikker man på de links, som er i spambeskederne, så lander man på hjemmesider, der kan spores til Kina.

Problemet er blevet så stort, at op mod 30 procent af al spam på mobiler, sendes via Apples beskedtjeneste, det viser en ny undersøgelse, som er foretaget af det amerikanske sikkerheds- og spambekæmpelsesfirma Cloudmark. Det oplyses dog ikke i undersøgelsen, hvor mange beskeder der er tale om. Det skriver Dr.dk.

iMessage er blevet populært for spammerne, da det er gratis at sende beskeder/reklamer til brugerne af Apples beskedtjeneste i modsætning til almindelige SMS-beskeder, samt man også rammer brugere af andre Apple-enheder med iMessage aktiveret – Mac-computere, iPads og iPhones.

 – TIP: Sådan slår du iMessage fra

Indtil for godt et år siden var spam via iMessage nærmest et ukendt fænomen, men siden er det altså blevet meget populært.

Mere til historien

Det kræver ikke mere end en iMessage-adresse at spamme fra, hvilket er en emailadresse man registrerer.

Læs også:
Defekt batteri i iPhone 5 – Apple tilbagekalder en række iPhones

Det mangler vi stadig fra Apple

iPhone, Apple Watch og AirPods var emnet for Apple-eventet tidligere på ugen, men vi mangler flere produkter, som stadig er rygtet i år.

(mere…)
Så meget har Apple har sænket priserne på de nye telefoner og ure

En overset nyhed i Apples nye produkter er lavere priser på flere af nyhederne.

(mere…)
iPhone 17 får hurtigere trådløs opladning

Apple har bekræftet, at iPhone 17 og iPhone 17 Pro-modellerne vil understøtte en hurtigere trådløs opladningshastighed. 

(mere…)
Apple har lanceret den tyndeste iPhone og taget et opgør med SIM-kortet

OVERBLIK: Her får du Apples 2025-lancering i kort form med de vigtigste ting, som du skal vide.

(mere…)
Apple siger farvel til disse iPhone-modeller

OVERBLIK: I forbindelse med lanceringen af de nye iPhone 17-modeller, så har Apple sagt farvel til nogle modeller. Se hvilke her.

(mere…)
Vilde forbedringer i AirPods Pro 3

Apple har lanceret AirPods Pro 3 med vilde forbedringer af den aktive støjreduktion, ANC.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2025 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram