Apples iMessage service ramt af spammere

Beskedtjenesten iMessage er blevet ramt af spammere, som via simple metoder kan bombardere folk med uønskede reklamer.

Screenshot iMessage-funktion

Screenshot iMessage-funktion

Apples bud på en ”konkurrent” til SMS-beskeden, beskedtjenesten iMessage, rammes i stigende grad af spammere, som sender bunkevis af uønskede reklamer og andet brugerne ikke har bedt om.

Henover sommeren har særligt reklamer for Oakley og RayBan-solbriller ramt iMessage-brugerne. Og klikker man på de links, som er i spambeskederne, så lander man på hjemmesider, der kan spores til Kina.

Problemet er blevet så stort, at op mod 30 procent af al spam på mobiler, sendes via Apples beskedtjeneste, det viser en ny undersøgelse, som er foretaget af det amerikanske sikkerheds- og spambekæmpelsesfirma Cloudmark. Det oplyses dog ikke i undersøgelsen, hvor mange beskeder der er tale om. Det skriver Dr.dk.

iMessage er blevet populært for spammerne, da det er gratis at sende beskeder/reklamer til brugerne af Apples beskedtjeneste i modsætning til almindelige SMS-beskeder, samt man også rammer brugere af andre Apple-enheder med iMessage aktiveret – Mac-computere, iPads og iPhones.

 – TIP: Sådan slår du iMessage fra

Indtil for godt et år siden var spam via iMessage nærmest et ukendt fænomen, men siden er det altså blevet meget populært.

Mere til historien

Det kræver ikke mere end en iMessage-adresse at spamme fra, hvilket er en emailadresse man registrerer.

Læs også:
Defekt batteri i iPhone 5 – Apple tilbagekalder en række iPhones

Apple kan hæve prisen på iPhone 17 allerede i dag

Et nyt rygte peger på, at Apple kan hæve priserne på iPhone 17-serien allerede mandag. Stigende komponentpriser kan være forklaringen.

(mere…)
iPhone 18 Pro kan blive svær at få fat i

Apple kan få svært ved at producere nok iPhone 18 Pro og iPhone 18 Pro Max.

(mere…)
20-års iPhone: Nyt design og rekordstort batteri

RYGTE: Apples forventede jubilæums-iPhone kan blive en af de største opgraderinger i årevis med nyt design, skjult Face ID og et batteri på op til 6.000 mAh.

(mere…)
Apple-funktion skulle skjule dig, men kan lække din IP-adresse

Apples iCloud Private Relay skal skjule din IP-adresse, men sikkerhedsforskere har fundet en fejl, der kan afsløre den for hjemmesider.

(mere…)
Apple fortsætter kamp mod britisk iCloud-bagdør

Kampen mod en bagdør i iCloud fortsætter efter at Apple har indsendt en ny klage.

(mere…)
AirPods Ultra med kamera kan blive lanceret sammen med iPhone 18

RYGTE: Apple kan være tæt på at præsentere et nyt sæt AirPods med indbyggede sensorer, der skal bruges til Siri, Visual Intelligence og AI-funktioner.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram