Mobiltelefonen erstatter de orange nødtelefoner

Nødtelefonerne i vejkanten på blandt andet motorvejen benyttes sjældnere og sjældnere, da mobilen tager over. Men de sendes endnu ikke på pension.

Skilt "Höhenkontrolle" (højdekontrol) og Siemens-nødtelefon på A7 foran Elbtunnel (Kilde: Wikipedia)

Skilt “Höhenkontrolle” (højdekontrol) og Siemens-nødtelefon på A7 foran Elbtunnel (Kilde: Wikipedia)

Til trods for, at de orange nødtelefonerne i motorvejsrabatten rundt i landet benyttes under en gang i døgnet, så sendes de ikke på pension de næste år. Det skriver Dr.dk.

Det er udbredelsen af mobiltelefonen, som gør at nødtelefonerne bruges mindre og mindre.

Sidste år (2013) benyttede 258 bilister de orange nødtelefoner, hvilket er mindre end ét opkald i døgnet og en nedgang på mere end 60 procent fra 2010, hvor der blev foretaget 668 opkald fra nødtelefonerne rundt i Danmark.

Men formanden for Folketingets Transportudvalg, Benny Engelbrecht (S), er alligevel positivt stemt for at beholde systemet et stykke tid ud i fremtiden.

– “Det er en overkommelig pris for noget, der giver tryghed til dem, der kører på motorvejene. Der er jo folk, der ikke har mobiltelefoner, og der er også udlændinge, som har svært ved at forklare, hvor de præcis befinder sig,” siger han.

En afløser til de nuværende nødtelefoner kan også være på vej i form af systemet ecall-system, der via en sender i bilen giver direkte besked til alarmcentralen, hvis der sker et uheld.

Dog varer det noget tid før dette system findes i alle biler, hvilket også giver nødtelefonerne nogle års levetid endnu.

Også Vejdirektoratet er enige i den betragtning.

– “Vi har kontrakt frem til udgangen af 2017, så indtil da sker der ikke noget. I foråret 2017 skal vedligeholdelsesopgaven udbydes igen, og så må man tage stilling til, hvad der så skal ske,” siger Niels Erik Skov Nielsen, der er trafikdirektør hos Vejdirektoratet.

Mere til historien

Vi har også flere og flere gadgets med os i bilen, derfor skal vi også passe på bilbatteriet, som kan blive drænet.

Endegyldigt slut med OnePlus som selvstændigt brand: Degraderes til en simpel produktserie

OPPO trækker nu stikket på uafhængigheden. En enorm omstrukturering gør OnePlus og Realme til modelserier frem for selvstændige tech-brands. Det sår alvorlig tvivl om den nylige danske Realme-lancering.

(mere…)
Apple advarer om højere priser på iPhone, iPad og Mac

Topchefen Tim Cook bekræfter, at stigende priser på hukommelse og lager vil ramme Apple-produkter – især kommende iPhones og Macs.

(mere…)
Derfor stiger mobilpriserne nu

Smartphone-markedet er ramt af en historisk krise. Mangel på hukommelseschips og massiv AI-efterspørgsel sender mobilpriserne op med helt op til 50 procent.

(mere…)
Mobilpriser stiger voldsomt: RAM-krise rammer nu Oppo og OnePlus

RAM-krisen i 2026 tvinger nu producenter til at hæve priserne på eksisterende smartphones. Se her hvor meget prisen stiger, og hvorfor AI har skylden.

(mere…)
RAM-krise 2026: Derfor stiger mobilpriserne

En ny rapport spår dystre udsigter for smartphone-markedet. RAM-krisen, også kaldet RAMageddon, sender priserne op og produktionen markant ned i 2026.

(mere…)
Markedsandele smartphones: Apple dominerer

Nye tal afslører de største mobilmærker fra 2025. Se hvem der vinder kampen om de aktive brugere her.

(mere…)
Subscribe - få opdateringer på tråden
Notify of
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Kom et skridt foran
Vil du være fuldt opdateret på de seneste nyheder, anmeldelser samt trends og tendenser i mobilbranchen? Få de seneste vurderinger først i vores nyhedsbrev.
Gå til tilmeldingssiden
Vi dækker teknologi – fra telefoner og tablets over smarthome og smartwatches til hjemmeelektronik og elbiler. Vi skriver nyheder, baggrundshistorier og guides, men udgiver også podcasts og videoer. Vores ambition er at være din foretrukne kilde til viden om en teknologi, der har afgørende betydning for os alle.
© 2026 MereMobil.dk. Alle rettigheder forbeholdt.
magic-wandarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram